Lignoselülozik yapıların pirolizi üzerine ısıtma hızı- sıcaklığın etkisi ve elde edilen sıvı ürün bileşenlerinin tanımlanması
- Tez No: 34847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİP YENİOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİGNOSELÜLOZİK YAPILARIN PİROLİZİ ÜZERİNE ISITMA HIZl-SICAKLI?IN ETKİSİ VE ELDE EDİLEN SIVI ÜRÜN BİLEŞENLERİNİN TANIMLANMASI Emre TEKOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Hasip YENİOVA 1994, Sayfa: 117 Jüri: Doç.Dr. Hasip YENİOVA Prof.Dr. Fadime TANER Doç.Dr. Ali BİLGESÜ Lignoselülozik katı maddelerin, sıvı yakıt ve organik kimyasal maddelerin üretiminde girdi olarak kullanılmak amacıyla yağlara dönüştürülmesi bir asırdan beri ilgi çekmektedir. Bu çalışmada, lignoselülozik atıkların dönüştürülmesinde uygulanan proseslerden biri olan piroliz ele alınarak. ısıtma hızı ve sıcaklığın gaz, sıvı ve katı ürün verimleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneyler; 3, 12, 24, 50°C/dak ısıtma hızlarında ve 200-500°C sıcaklık aralığında yapılmıştır. Yedi farklı lignoselülozik madde girdi olarak kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar, piroliz sıcaklığının artmasıyla gaz ve sıvı ürün verimlerinin arttığını, katı ürün veriminin azaldığını göstermiştir. Isıtma hızının, ürün verimleri üzerine önemli bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Ayrıca, elde edilen sıvı ürünler kromatografik ve spektroskopik yöntemlerle karekterize edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Lignoselülozik atıklar, piroliz, biyokütle sıvılaşma ürünlerinin analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF TEMPERATURE AND HEATING RATE ON PYROLYS1S OF LIGNOCELLULOSIC RESIDUES AND THE DEFINITION OF THE COMPONENTS OF GAINED LIQUID PHASE PRODUCTS Emre TEKOL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Hasip YENİOVA 1994. Page: 117 Jury: Assoc.Prof.Dr. Hasip YENİOVA Prof.Dr. Fadime TANER Assoc.Prof.Dr. Ali BİLGESÜ The conversion of lignocelluloslc materials into oils with potential use as fuels and source of organic chemicals has been the subject of interest since a century. In this study, the effects of heating rate and temperature on the yields of gas, oil and solid products are investigated through pyrolysls which is one of the process applied to conversion of lignocellulosic residues. The experiments were done at the heating rate of 3, 12, 24, 50°C/min and the temperatures between 200-500°C. Seven different lignocellulosic residues were used as feedstocks. Experimental studies showed that the yields of gas and liquid increase on the contrary the yields of char decreases with increasing temperature of pyrolysis. Concluded that there is no significant effect of heating rate on the yields of products. Furthermore, liquid products were characterized by chromatographic and spectroscopic methods. Key Words.- Lignocellulosic residues, pyrolysis, analysis of biomass liquefaction products