Timol, eugenol ve karvakrol eklentili yeni oksipropanolamin bileşiklerinin antibakteriyel etkilerinin araştırılmasıx
Invistagtion of the antibacterial effect of thymol, carvacrol, perillyl alcohol and eugenol
  1. Tez No: 746245
  2. Yazar: ALAA ALSHURAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Timol, karvakrol ve eugenol çeşitli aromatik bitkilerin uçucu yağlarından ekstrakte edilen bileşikler olup, potansiyel antimikrobiyal ajan olarak kabul edilmişlerdir. Bu çalışmada; timol, eugenol ve karvakrol eklentili yeni oksipropanolamin bileşiklerinin antibakteriyel etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE YÖNTEM: Bu çalışmada test edilen standart suşlar ve klinik izolatlar (S. aureus, E. faecalis, E. coli, K. pneumoniaee ve P. aeruginosa), Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı kültür koleksiyonundan alındı. Kimyasal ajanlar, Sakarya Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümünden hazır olarak temin edildi. Hazırlanan dört bileşiğin (timol, eugenol, s-perillil alkol ve karvakrol eklentili oksipropanolamin bileşikleri) seçilen bakterilere karşı etkisi mikrodilüsyon yöntemi ile araştırıldı. BULGULAR: Standart suşlara karşı eugenol ve timol eklentili oksipropanolamin bileşiklerinin MİK değeri; S. aureus ve E. faecalis için 0.187 mg/ml, E. coli, K. pnömoniae ve P. aeruginosa için 0.375 mg/ml iken s-perillil alkol eklentili bileşiğin MİK değeri tüm standart suşlarda 0.375 mg/ml saptandı. Karvakrolün K. pneumoniaee, S. aureus ve E. faecalis için MİK değeri; 3,75 mg/ml ve E. coli ve P. aeruginosa için 15 mg/ml saptandı. Klinik izolatlara karşı test edilen dört bileşik E. coli, K. pneumoniaee ve P. aeruginosa'ya karşı aynı MİK değerine (0.375 mg/ml) sahipti. S-perillil alkolün S. aureus'a karşı MİK değeri; 0.046-0.093 mg/ml iken E. faecalis'e karşı 1.07 mg/ml, karvakrolün S. aureus ve E. faecalis'e karşı MİK değeri; 1.875 mg/ml, olarak saptandı. TARTIŞMA VE SONUÇ: Bu çalışmada timol, karvakrol, s-perilil alkol ve eugenol eklentili oksipropanolamin bileşiklerinin hem gram negatif hem de gram pozitif bakterilere karşı antibakteriyel etkinliğinin olduğu tespit edilmiştir. Yeni antibiyotikler geliştirilirken söz konusu ajanların bu özelliklerinden yararlanılabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Antibiyotik, antibiyotik duyarlılık testi, MİK, eugenol, timol, karvakrol.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Thymol, carvacrol and eugenol are compounds extracted from essential oils of various aromatic plants and have been accepted as potential antimicrobial agents. The aim of this study was to investigate the antibacterial effects of new oxypropanolamine compounds with thymol, eugenol and carvacrol added. MATERIALS AND METHOD: The tested standard strains and clinical isolates (S. aureus, E. faecalis, E. coli, K. pneumoniaee and P. aeruginosa) were obtained from culture collections of Sakarya University Training and Research Hospital Medical Microbiology Laboratory. Chemical agents (thymol, eugenol, s-perillil alcohol and carvacrol-added oxypropanolamine compounds) were obtained from Sakarya University, Faculty of Arts and Sciences, Department of Chemistry. The effects of the four compounds were investigated by microdilution method. RESULTS: The MIC value of eugenol and thymol added oxypropanolamine compounds against standard strains was 0.187 mg/ml for S. aureus and E. faecalis, 0.375 mg/ml for E. coli, K. pneumoniae and P. aeruginosa, the MIC value of s-perillil alcohol added compound was 0.375 mg/ml in all standard strains. MIC of carvacrol for K. pneumoniaee, S. aureus and E. faecalis; 3.75 mg/ml and 15 mg/ml for E. coli and P. aeruginosa. In clinical isolates, the four compounds isolates had the same MIC (0.375 mg/ml) against E. coli, K. pneumoniaee and P. aeruginosa. MIC of S-perillil alcohol against S. aureus was 0.046-0.093 mg/ml and 1.07 mg/ml against E. faecalis, MIC value of carvacrol against S. aureus and E. faecalis was 1.875 mg/ml, DISCUSSION AND CONCLUSION: In this study, it was determined that thymol, carvacrol, s-perylyl alcohol and eugenol-added oxypropanolamine compounds have antibacterial activity against both gram-negative and gram-positive bacteria. These properties of these agents can be exploited when developing new antibiotics. KEY WORDS: Antimicrobial, Antibiotic susceptibility tests, eugenol, carvacrol, thymol.