Clostridium acetobutylicum DSM 1731 ve DSM 792 ile nişastadan aseton ve bütanol üretimi için uygun koşulların belirlenmesi
Determination of optimal conditions for production of aseton-butanol from starch by clostridium acetobutylicum DSM 792 and DSM 1731
- Tez No: 34863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırmada Clostridium acetobutylicum DSM 1731 ve DSM 792 suşları ile patates nişastasından aseton ve bütanol üretimi için optimum koşulların belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla nişasta konsantrasyonu, pH, sıcaklık, amonyum sülfat konsantrasyonu ve maya özütü konsantrasyonunun C. acetobutylicum DSM 1731 ve DSM 792 ile aseton-bütanol fermantasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Her iki suş için de % 6 nişasta konsantrasyonunun optimum olduğu belirlenirken en uygun sıcaklık 35°C olarak saptanmıştır. DSM 1731 susu için en uygun pH değeri 6.0, en uygun maya özütü konsantrasyonu 7 g/l olarak belirlenmiştir. DSM 792 için en uygun pH değeri 5.0, en uygun maya özütü konsantrasyonu 6 gfi olarak belirlenmiştir. Her iki suş için en uygun amonyum sülfat konsantrasyonu 2 gâ dir. ANAHTAR KELİMELER : nişasta, aseton-bütanol fermentasyonu, Clostridium acetobutylicum
Özet (Çeviri)
In this study, optimal conditions for the production of acetone-bütanol from starch by Clostridium acetobutylicum DSM 1731 and DSM 792 (ATCC 824) were determined. Effects of the starch concentration, pH, temperature, yeast extract concentration and amonyum sülfhate concentration on the aeeton-bütanol fermentation by C. acetobutylicum DSM 1731 and DSM 792 were investigated. % 6 starch concentration was found to be optimum for both strains. Optimum temperature value was determined 35 °C for both strains. For DSM 1731 the optimum pH value was found to be 5.0 and optimum yeast extract concentration was found to be 7 g/1. For DSM 792 optimum pH value was determined 6.0 and optimum yeast extract concentration was determined 6 g/1. For both strains 2 g/l amonyum sülfhate concentration were determined to be optimum. KEY WORDS : starch, acetone-bütanol fermentation, Clostridium acetobutylicum.