Multi scale nature of composite materials: Three case studies
Kompozit malzemelerin çok boyutlu doğası: Üç örnek durum çalışması
  1. Tez No: 348680
  2. Yazar: KAAN BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PAPİLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Elyaf takviyeli ileri kompozit malzemelerin incelenmesi ve tasarımı gün geçtikçe önem kazanan ve büyüyen bir araştırma alanıdır. Bu alanda güncel olarak üstünde durulan husus, bu malzemelerin çok fazlı ve çok boyutlu davranış özelliklerinin araştırılmasıdır. Gelişen üretim teknikleri ve karakterizasyon yöntemleri ile malzeme özellikleri, alışılagelmiş makro ölçekten başlayıp nano ölçeğe kadar incelenip, geliştirilirken diğer yandan hesaplamalı yöntemler kompozit malzemelerin farklı boyutlardaki davranışlarının araştırılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu unsurların bir arada efektif kullanılması kompozit malzemelerin ilerlemesinde önemli bir etkendir.Bu tez çalışması yapısal kompozit malzemeler üzerinde yapılan, üç örnek çalışmayı kapsamaktadır. Herbir çalışma sırasıyla nano, mikro ve mezo ölçeklerinde sınıflandırılabilecek değişkenlerin, kompozit malzemelerin makro ölçektekidavranışına etkisini incelemektedir.Nano-makro tabanlı örnek çalışmada, özgün sentezlenip elektrospin yöntemiyleüretilen Stiren glisidil metakrilat kopolimer bazlı nanolifler karbon elyaf destekli epoksi kompozitlerin içine katmanlar arası arafaz olarak yerlestirilmistir. Bu eklemeni laminatların delaminasyon direncini %70 arttırırken aynı zamanda da yanal matris çatlamasını %25 geciktirdiği gözlemlenmiş ve nanoliflerin kimya bazlı epoksi uyumluluğu buna sebep olarak öne sürülmüştür.Mikro-makro tabanlı örnek çalışmada, çok sayıda sonlu elemanlar analizini taban alan istatistiksel bir program geliştirilmiştir. Tepki yüzeyleri temelli yaklaşımları esas alan bu program karbon elyaf destekli epoksi kompozitler için fiber sertliği,hacimsel fiber oranı ve matris sertliği gibi parametreleri veri olarak alıp, makro ve mikro gerilimleri biribirine bağlayan mikromekanik bazlı gerilim yükseltme faktörlerini hesaplamaktadır.Mezo-makro tabanlı örnek çalışma, kırımsız elyaf takviyeli kompozitler için mezo boyuttaki fiber demet enlerini ve demetler arasındaki uzaklığı değişken olarak almaktadır. Birim alan ağırlığı sabit, 300 TEX, 600 TEX, 1200 TEX ve 2400 TEX iplik numaralı cam elyaf kumaş destekli vinil ester kompozitlerin üretimi ve testiyle, bu değişkenlerin genel mekanik davranışa etkisi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Science and engineering of fiber reinforced advanced composite materials (FRC) is an actively broadening research field with more and more emphasis on their multi-phase and multi-scale characteristics. While emerging manufacturing and characterization techniques provide ability to manipulate the materials at all scales from traditional macro to relatively recent emergence of nano-scale, computational tools provide better understanding of behavior of composite materials. Collective and coherent use of these abilities and tools can make composites better. This thesis is an effort to address how and why engineers can and should associate other characteristic scales with the traditional macro-scale engineering of composites. Three different studies on structural composites which exemplifies the need for multi-scale overlook are reported, each contained in individual chapters.Nano-Macro associated case study: In-house synthesized poly(styrene-co-glycidyl methacrylate) based nano-fibers manufactured by electro-spinning were implemented to carbon fiber reinforced epoxy composites as interlayers. As a result of several mechanical tests and fracture analysis a significant increase in resistance against modeII delamination (70%) and transverse matrix cracking (25%) with literally no weight penalty was observed. This increase was attributed to the chemistry tuned epoxy compatibility of nano-fibrous interlayers.Micro-Macro associated case study: A systematic statistical tool built upon an intensive amount of finite element analyses. Surrogate models on the micromechanics based stress amplification factors for CFRP reinforced epoxy composites are offered.Quadratic models are reported taking longitudinal fiber stiffness (Ef), fiber volume fraction (Vf) and matrix stiffness (Em) as input and calculates each term of the stress amplification matrix that can connect macro-level stresses to micro-level stresses.Meso-Macro associated case study: The fiber bundle width and inter-bundle distance of non-crimp fabric reinforcements (NCF) was considered. The effect of reinforcement architecture on the mechanical response was evaluated through the manufacturing and testing of vinyl ester based composite laminates containing glass fiber NCF of 300 TEX, 600 TEX, 1200 TEX and 2400 TEX yarn numbers with constant aerial weight.Overall results suggested that the inter-bundle distance was a tunable meso scale property that was effective especially under in-plane shear and longitudinal tensile loads.