İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan Pseudomonas aeruginosa ve Klebsiella pneumoniae izolatlarına karşı bazı bitki ekstraktlarının antibakteriyel aktiviteleri
Antibacteriel activities of some plant extracts against Pseudomonas aeruginosa and Klebsiella pneumoniae isolates causing urinary tract infection
- Tez No: 348730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHLAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Biology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan, hastanelerde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç geliştiren ve ESBL üretme yeteneğindeki Klebsiella spp. ve Pseudomonas spp. izolatlarına karşı kullanılan kimyasal antibiyotiklere alternatif olabilecek yeni doğal maddelerin araştırılması amaçlanmıştır. 2010-2011 yılları arasında Nevşehir ilinde bulunan devlet hastanesi ve özel hastanelere müracaat eden idrar yolu enfeksiyonlu hastalardan alınan 18 Pseudomonas spp. ve 19 Klebsiella spp. izolatları arasından kullanılan antibiyotiklere karşı en dirençli olan 3'er izolat seçilmiştir. Seçilen bu izolatlar üzerine ülkemizde doğal olarak yetişen Lavandula stoechas, Centaurea depressa Bieb. Cyclotrichium origonifolium, Cotinus coggygria Scop. ve Origanum minutiflorum bitkilerine ait ekstraklardan 1, 1,5, 2 ve 2,5 mg/ml konsantasyonlar hazırlanarak Agar Kuyucuk Difizyon Yöntemi ile inhibisyon zonları ve Mikrodilüsyon Broth Tekniği ile MİK ve LC50 değerleri tespit edilerek bu ekstraktların antibakteriyel etkileri incelenmiştir. Bulgulara göre Cotinus coggygria Scop. bitkisine ait ekstraktların Pseudomonas spp. P10 ve P15, Klebsiella spp. K5, K6 ve K17 izolatlarına karşı yüksek antibakteriyel etki gösterdiği tespit edilmiştir. Lavandula stoechas bitkisine ait ekstraktın ise Pseudomonas spp. P6 üzerine yüksek antibakteriyel etki gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu bitkilerin yeni antibiyotik üretimine öncülük edeceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to research new natural agents which may be an alternative for the antibiotics and effective on Klebsiella spp. and Pseudomonas spp. isolates causing urinary tract infection, having high resistance against antibiotics used in hospitals and having ESBL breeding function. Three isolates per antibiotics, the most resistant ones, were chosen for the antibiotics used in 18 Pseudomonas spp. and 19 Klebsiella spp. isolates received from the patients with urinary tract infection who applied to state hospitals and private hospitals in Nevşehir between years 2010-2011. Antibacterial effects of these extracts on the chosen isolates were examined by determining MİK and LC50 values with Microdilution Broth Technique and Agar Well Diffusion Method and preparing 1, 1,5, 2 and 2,5 mg/ml concentration with plant extracts such as Lavandula stoechas, Centaurea depressa Bieb. Cyclotrichium origonifolium, Cotinus coggygria Scop. and Origanum minutiflorum which naturally grow in Turkey. According to the results, extracts of Cotinus coggygria Scop. plant show high antibacterial effects against Pseudomonas spp. P10 and P15, Klebsiella spp. K5, K6 and K17 isolates. Also it is understood that the extracts of Lavandula stoechas plant shows high antibacterial effect on Pseudomonas spp. P6. Finally, it is suggested that these plant would lead the new antibiotic production.