Klorürlü çözeltilerdeki çelik korozyonu üzerine amit ve türevlerinin inhibisyon etkisinin araştırılması
Investigation of amide and derivatives inhibition effects on the corrosion of steel in chloride solutions
- Tez No: 348732
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sülfanilamit, benzamit ve tiyoasetamitin 0,1 M NaCl çözeltisindeki 316 çeliğin korozyonuna inhibisyon etkileri derişime ve sıcaklığa bağlı olarak incelenmiştir. Deneysel sonuçları elde etmek için Tafel Polarizasyon yöntemi ve EIS yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla amit türevlerinin 10-5, 10-4, 10-3, 10-2 M derişimlerini içeren 0,1 M NaCl çözeltisinde korozyon potansiyelleri (Ecorr), korozyon akım yoğunlukları (Icorr), inhibitör etkinlikleri (IE) ile yüzey kaplama kesirleri (?) saptanmıştır. Adsorpsiyon izoterminden adsorpsiyon serbest enerjisi (?G°ads) ve adsorpsiyon denge sabitleri (Kads.) hesaplanmıştır. 0,1 M NaCl ortamında amit türevlerinin 10-2 M çözeltilerinde 303 K, 313 K, 323 K ve 333 K `deki korozyon akım yoğunlukları saptanmıştır. Farklı sıcaklıklardaki korozyon hızı değerlerinden aktivasyon enerjileri (Ea) belirlenmiştir. Sonuçlar amit türevlerinin iyi birer inhibitör olduğunu göstermiştir. Moleküler yapının inhibitör etkinliği üzerine etkisi kuantum kimyasal hesaplamalarla araştırılmıştır. EHOMO, ELUMO, HOMO-LUMO enerji farkı gibi elektronik özellikler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The inhibition effect of sulphanilamide, benzamide and thioacetamide on the corrosion of 316 steel in 0,1 NaCl solution have been investigated in relation to the concentrations and temperatures. EIS and Tafel polarization methods have been used to obtain experimental data. For this purpose corrosion potentials, Ecorr, corrosion rates, Icorr, inhibition effiencies, IE, surface coverages, ?, of these amide derivates were determined in 0,1 M NaCl solutions containing 10-5, 10-4, 10-3, 10-2 M concentrations. From the adsorptions isoterm values adsorptions free energies (?G°ads) and equilibrium Kads. constants were calculated. Corrosion rates in 0,1 M NaCl solutions containing 10-2 M concentration of these amide derivates were determined at 303 K, 313 K, 323 K and 333 K. From the corrosion rates at different temperatures activation energies (Ea) were determined. The results showed that amide derivates were good corrosion inhibitors. The effect of molecular structure on the inhibition efficiency on corrosion has been investigated by quantum chemical calculations The electronic properties such as EHOMO, ELUMO, HOMO-LUMO energy gap were calculated.