Jön Türklerin Türk ve Batı kültürüne bakışı
Jon Türks's approach to Turkish and Western culture
  1. Tez No: 348751
  2. Yazar: NAZAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmayla Osmanlı Devletinde Tanzimat döneminde başlayan batılılaşma hareketlerini ve bu dönemde Avrupa'ya eğitim için gönderilen ve batı kültürüne hayran olan kişilerin, yurda döndükten sonra Osmanlı toplum yapısını değiştirmek ya da batılılaştırmak için giriştikleri faaliyetler açıklanmaya çalışılmıştır.Osmanlı devletinde, eğitim için yurtdışına gönderilen gençlerin yurda döndükten sonra bir araya gelerek oluşturdukları örgütler ve bu örgütlerin II. Abdülhamid Han'a karşı yürüttükleri çalışmalar ve bunların toplum üzerinde oluşturmak istedikleri etkiler incelenmeye çalışılmıştır.Jön Türklerin, toplum, siyaset, kültür ve din alanlarındaki düşüncelerini ve bu düşüncelerini, uygulamaya geçirmek için destek aldıkları örgütler, kurumlar ve kişileri incelemek ve böylece jön Türklerin Türk ve Batı kültürüne bakışlarını değerlendirmek çalışmamızda hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With this work, ıt has been tried to explain the movements of westernization that started in Tanzimat( The political reforms made in the ottomon state in 1839) period in the otoman, and the activities whic are done to change the form of the society or to westernize by the people who were sent to evrope for education and who admire western culture.And olso, ıt has been tried to investigate, the organizations which were built by the young people who were sent to abroad for education and the Works of these organizations that were against second Abdülhamid Han and the effects of these groyos on society.The thoughts of Jon Turks about the fields of society, politics, culture and religion and the organizations that they took help for performinğ their thovghts, instituttions and people, and so that to evaluate the view of jon Turks on both Turkish and also western culture are aimed to investigate in our work.