Orta öğretim 9. sınıf müzik dersi öğretim programının amaçlarına ulaşma düzeyine ilişkin öğretmen görüşleri: Konya ili örneği
Secondary 9 grade level of teachers 'perceptions of music achieve the objectives of the curriculum
- Tez No: 348750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim 9. Sınıf müzik dersi öğretim programının amaçlarına ulaşma düzeyine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür.Ortaöğretim kurumlarında uygulanmakta olan öğretim programı öğrencilere çeşitli kazanımları edindirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada bu amaçlara ne derece ulaşıldığını ölçmek için 43 soruluk bir anket geliştirilmiştir. Seçilen öğretmenlere bu anket uygulanmış, elde edilen veriler SPSS yazılımı yardımıyla değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini Konya İlindeki devlet liseleri ve özel liseler oluşturmaktadır. Örneklem olarak Konya il merkezinde görev yapan 20 müzik öğretmeni seçilmiştir.Araştırmada var olan durumu olduğu gibi saptamaya çalışmak için betimsel bir araştırma yapılmıştır. Tarama modellerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırma, öğretmenlerin; cinsiyetlerine, yaşlarına, mezun oldukları öğretim programlarına ve hizmet sürelerine göre incelenmiştir.Araştırmanın sonucuna göre; öğretmenler programın amaçlarına kısmen ulaştığını düşünmektedirler. Genel olarak araştırma sonuçları incelendiğinde orta öğretim 9. Sınıf müzik dersi öğretim programının amaçlarına kısmen ulaştığı ve bu sonucun öğretmenlerin cinsiyet, yaş, mezun oldukları öğretim programı veya hizmet yıllarına göre farklılaşmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research, secondary 9 classroom music teachers' views on the level of achieving the objectives of the course curriculum was carried out to investigate.Being applied in the secondary schools, the education curriculum aims to acquire gains to the students. How to measure the achievement of these objectives, this study developed a questionnaire had 43 questions. This questionnaire was applied to the selected teachers and the abtained data was evaluated by the help of SPSS software. State schools and private high schools in Konya is the universe of the study. 20 music teachers in the province of Konya as the sample was selected.A descriptive research has been done to ascertain the existing state of the research. General screening model was used in screening models. This research was examined according to teachers' gender, age, education programs and services, the duration of graduation.According to the results of the study, teachers believe that the program partly received the objectives. According to the results of the research of the secondary education 9 grade level partially achieved the objectives of the course curriculum and classroom music teachers in this outcome gender, age, education program, or service by year of graduation are not differentiated