İkizce göleti ( Ankara-Haymana ) fitoplanktonunun incelenmesi
The Phytoplankton of İkizce pond ( Ankara-Haymana )
  1. Tez No: 34879
  2. Yazar: MEFHANET ATUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY OBALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi İKİZCE GÖLETİ (ANKARA-HAYMANA) FİTOPLANKTONUNUN İNCELENMESİ Mefharet ATUK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman Doç. Dr. Olcay OBALİ 1994, Sayfa SO Jüri: Doç. Dr. Olcay OBALl ?ı»(.ûe..Jl*\»J».*MU Bu araştırmada ikizce Göleti fitoplanktonu Temmuz, 1993 - Temmuz, 1994 tarihleri arasında incelenmiştir. Fitoplankton biyoması klorofil-a yoğunluğu ile birlikte ölçülmüştür. Ayrıca göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri de saptanmıştır. Fitoplankton başlıca Baciilariophyta, Chiorophyta, Cyanophyta, Dinophyta ve Eugle- nophyta divizyolarına ait 126 türden oluşmuştur. Baciilariophyta divizyosu fitoplanktonda en fazla türle temsil edilmiştir. Bu gruptan Navicula, Nltzschia ve Cymbella en fazla türle temsil edi len cinsler olmuştur. Chiorophyta ve Cyanophyta divizyolan tür zenginliği bakımından ikinci büyük gruplardır. Diğer divizyo üyeleri fitoplankton içinde önemli olmamıştır. Gölün fitoplankton kompozisyonu fakir olarak bulunmuştur. Klorofil-a ölçümleri fitop lankton yoğunluğu ile uyum göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fitoplankton, Tatlı Sular, Alg, Biyomas.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis THE PHYTOPLANKTON OF İKİZCE POND (ANKARA-HAYMANA) Mefharet ATUK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Olcay OBALİ 1994, Page SO Jury Assoc Prof. Dr. Olcay OBALİ İÎ4. Û«. JUÜ*|k ***** Phytoplankton of ikizce Pond (Ankara-Haymana) was investigated between the period from July, 1993 to July 1994. Phytoplankton biomass measurements were carried out by chloro- phyl-a density measurements and also some chemical and physical characteristics of the lake water were determined. The phytoplankton was consist of 126 species belonging to Bacillariophyta, Chloroph- yta, Cyanophyta, Dinophyta and Euglenophyta divisions. Bacillariophyta divisio was represented by great number of species. Navicula, Nitzschia and Cymbella were found rich for species diver sity in this group. Chlorophyta and Cyanophyta were of secondary importance in respect to the species richness. Other division's members were not important in the phytoplankton. The phytoplankton composition of the lake was found poor. Chlorophyl-a quantity was found in aqreement with the phytoplankton density. KEY WORDS: Phytopalkton, Fresh Waters, Algea, Biomass.