Sulama aralığı ve sulama suyu miktarının biber ( capsicum annuum L. ) verimine etkisi
Effect of different irrigation regimes on pepper ( Capsicum annuum L.) yield
  1. Tez No: 34880
  2. Yazar: HÜLYA ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULAMA ARALI?I VE SULAMA SUYU MİKTARININ BİBER (Capsicu annuum L.) VERÎMÎNE ETKÎSÎ Hülya ATAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Osman YILDIRIM 1994, sayfa: 56 Jüri : Doç. Dr. Osman YILDIRIM Prof. Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof. Dr. Cengiz OKMAN Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde, 1993 yılı yaz aylarında yapılmıştır. Damla sulama yöntemiyle sulanan biber bitkisinde (Capsicum annuum L.), sulama aralıkları 1 gün, 2 gün ve 4 gün alınmış, bu sulama aralıklarında, A sınıfı kaptan ölçülen buharlaşma miktarının % 50, % 75, % 100 ü kadar sulama suyu uygulanmıştır. Ayrıca, kısa periyotlu bitki su tüketimi değerlerini elde etmek için büyüme mevsimi boyunca her ayın 10., 20., 30. yada 31. günü sulama uygulamaları öncesinde, 0- 30, 30-60 ve 60-90 cm toprak derinliklerinden toprak örnekleri alınarak gravimetrik yöntemle toprak nemi saptanmıştır. Sonuçta, meyve verimi üzerinde sulama aralıklarının etkili olmadığı, ancak, uygulanan sulama suyu miktarlarının meyve verimini önemli düzeyde etkilediği bulunmuştur. A sınıfı kaptan ölçülen buharlaşma miktarının % 50 si kadar sulama suyu uygulanan parsellerden en yüksek meyve verimi alınmıştır. Bu değer ortalama, 516 kg/da dır. Deneme konuları, meyve boyu ve meyve ağırlığını önemli düzeyde etkilememiştir. Meyve boyu ortalama 13.8 cm ve meyve ağırlığı ortalama 8.7 g olmuştur. Bu sonuçlara göre, Orta Anadolu koşullarında, damla yöntemi ile sulanan biber bitkisine 4 gün ara ile A sınıfı kaptan ölçülen buharlaşma miktarının % 50 si kadar sulama suyu verilmesi önerilmiştir. Bu deneme konusu için, uygulanan toplam sulama suyu miktarı 359.5 mm ve mevsimlik bitki su tüketimi 405.5 mm olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Biber (Capsicum annuum L.), damla sulama yöntemi, A sınıfı buharlaşma kabı, bitki su tüketimi, meyve verimi, meyve boyu, meyve ağırlığı.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF DIFFERENT IRRIGATION REGIMES ON PEPPER (Capsicum annuum L.) YIELD Hülya ATAK Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM 1994, Page: 56 Jury: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM Prof. Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof.Dr. Cengiz OKMAN This study was conducted to determine the effects of different irrigation regimes on pepper (Capsicum annuum L.) fruit yields under drip irrigation. The experiment was established in the fields of Research and Application Farm of the Agricultural Faculty, Universty of Ankara, in the year of 1993. Irrigation intervals were taken 1 day, 2 days, and 4 days into consideration and 50 %, 75 %, and 100 % of Class A pan evaporation during these intervals were applied as irrigation water. In order to obtain short period evapotranspiration, soil water content in soil depth of 90 cm was measured by gravimetric method in 10 th, 20 th, 30 th or 31 st days of every month during total growing period. As a result, it was found that irrigation intervals did not effect fruit yields, but, the effects of irrigation water amounths on fruit yields were significant. The highest fruit yields (averaged 516 kg/da) were obtained when irrigation water amounths of 50 % of Class A pan evaporation were applied. Fruit lengths and fruit weights were not effected by treatments. These averaged values were 13.8 cm and 8.7 g respectively. According to these results, it was suggested that pepper under drip irrigation method in Central Anatolia conditions should be irrigated with 4 days intervals and irrigation water depth of 50 % of Class A pan evaporation should be applied. Seasonal irrigation water requirements and evapotranspiration obtained for this treatment were 359.5 mm and 405.5 mm respectively. KEY WORDS: Pepper (Capsicum annuum L.), drip irrigation method, Class A pan, evapotranspiration, fruit yields, fruit lenght, fruit weight.