Domates bakteriyel kara leke hastalığının (Pseudomonas syringae pv. tomato) tanımlanması, ırklarının belirlenmesi ve kimyasal savaşıma alternatif yöntemlerin saptanması üzerinde araştırmalar
Researches on identification of tomato bacterial speck disease (Pseudomonas syringae pv. tomato), determination of races and alternative control methods to chemical control
  1. Tez No: 85972
  2. Yazar: YEŞİM AYSAN YİĞENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Pseudomonas syringae pv. tomato (PST)'nıın neden olduğu domates bakteriyel kara leke hastalığı fizyolojik, biyokimyasal, patojenite, ELISA ve PCR testleri ile tanımlanmıştır. Ontario 7710 fidelerinin kullanılmasıyla Türkiye'de PST ırk l'in varlığı bu araştırma ile belirlenmiştir. PST' nin toprakta yaşamını sürdüremediği fakat topraktaki infekteli bitki artıklarında ve tohumlarda yaşamını sürdürebildiği bulunmuştur. Bunlar Çukurova Bölgesinde PST' nin ilk inokulum kaynaklan olarak değerlendirilmişlerdir. Toplam 47 farklı domates tohum örneği in direkt immunofloresans (IFAS), yan seçici besi yeri kullanımı ve tohum çimlenmesinden sonraki 7 gün içinde kotiledonlar üzerinde tipik hastalık simptomlannın incelemeleriyle testlenmiştir. Sadece 1 tohum ömeği PST ile bulaşık bulunmuştur. Tohumdaki PST'yi elemine etmek için bronopol ve bakır asetat en etkili tohum uygulamaları olarak bulunmuştur. Ayrıca PST' ye karşı kimyasal kontrole alternatif kontrol yöntemler (biyolojik kontrol ve toprak solarizasyonu) araştınlmıştır. Toprak, tohum ve yeşil aksamdaki PST inokulumuna karşı bazı antagonistler (4Klf, MTD1) iyi etkiye sahip bulunmuşlardır. Toprak solarizasyonu toprağın 30 cm derinliğine kadar etkili olmuş, hastalık oluşumu % 77 azaltılmıştır ve PST' ye karşı etkili bir kontrol yöntemi olarak değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler : domates bakteriyel kara leke hastalığt, ELISA, PCR, IFAS, ırklar, yaşam, tohum uygulamaları, biyolojik kontrol, toprak solarizasyonu
Özet (Çeviri)
In this study, tomato bacterial speck disease caused by Pseudomonas syringae pv. tomato (PST) was identified by physiological, biochemical, pathogenicity, ELISA and PCR tests. Occurrence of PST race 1 in Turkey were determined using Ontario 7710 seedlings with this research. It was found that PST can't survive in soil, but it can survive infected plant debris in soil and on seeds. And they were evaluated as primer inoculum of PST in Çukurova Region. Total 47 different tomato seed samples were tested by IFAS, using semi selective medium and examination for typical speck symptoms on cotyledons within 7 days after emergence for detection of PST in seeds. Only 1 seed sample was found as contaminated by PST. To eradicate PST from seeds, bronopol and cupric acetate were found as the best seed treatments. Alternative control methods (biological control and soil solarization) to chemical control against PST were also investigated. Some antagonists (4K1f, MTD1) have the good effective against PST inoculum on seeds and leaves and in soil. Soil solarization was found effective until 30 cm depth of soil, disease incidence was reduce as 77% by soil solarization and it was evaluated as an effective control methods against PST. Key words : tomato bacterial speck disease, ELISA, PCR, IFAS, races, survive, seed treatment, biological control, soil solarization