Bireylerin evlat edinme ve evlat edinme hizmetine karşı bilgi ve tutumları
The knowledge and attitudes towards child adoption and child adoption service in persons
- Tez No: 348865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Evlat Edinme ilk kez 1926 tarihinde kabul edilmiş 01.01.2002 tarihli yeni Türk Medeni Kanuna göre tekrar düzenlenerek şuan da yürürlükte olan Evlat Edinme Kanunu uygulamasına geçilmiştir. Ülkemizde Evlat Edinme iki yolla olmaktadır. Birincisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü?nce, ikincisi aile mahkemeleri yolu iledir. Evlat edinme hizmetindeki amaç kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocuklara bir aile sıcaklığı yaşatmak aynı zamanda çocuk sahibi olamayan ailelere evlat sevgisini tattırmaktır. Bu ulvi amaca hizmet eden böylesine önemli bir kurumun işleyişi önemlidir. Ülkemizde evlat edinme hizmeti istenen yeterlilikte değildir. Tezimizi hazırlama amacımızda evlat edinme hizmetinin başarısına etki eden faktörleri belirlemek , bireylerin bu hizmete karşı olan bilgi ve tutumlarını ölçmektir. Araştırmamızın sorunu evlat edinme hizmetinin pratikte yararlı bir hizmet olması ancak uygulamada bireylerin çekincelerinden dolayı bu hizmete sıcak bakamamasıdır. Yapılan literatür taramasında bu konu hakkında yok denecek kadar az sayıda çalışma bulunması araştırmamızın önemini ortaya koymaktadır. Tezimiz teorik ve uygulama olarak iki bölümden oluşmaktadır. Teorik kısımda evlat Edinme Hizmeti ve Türk Aile Yapımız ve Değerleri ele alınmıştır. Uygulama kısmı ise araştırmamızı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ve Prof. Dr. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören 500 birey ile görüşme yapılmış, veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Araştırmamızı yürütürken bireylere evlat edinme uygulama yönergesinde geçen şartları nasıl değerlendirdikleri sorulmuş, evlat edinme hizmetine bakış açıları belirlenmiş, evlat edinme hizmetine karşı çekincelerinin neler olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin evlat edinme yönergesinde yer alan şartlara büyük ölçüde katıldıkları görülmüştür. Bireylerin evlat edinme hizmeti hakkında büyük oranda bilgi sahibi olmadıkları, evlat edinme hizmetine bu yüzden çekimser baktıkları ve evlat edinme hizmetine bakışta çoğunlukla ekonomik nedenlerin gerekçe gösterildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firstly passed in 1926, the Child adoption law was later reconstituted in accordance with the New Turkish Civil Code in 01.01.2002 which is currently in effect. Child adoption in our country is carried out in two ways. The first is by way of Child Service Directorate General connected to the Ministry of Family and Social Policies; while the second is via family courts. The purpose in child adoption is to provide unprivileged (orphaned) and careseeking children family affection, and at the same time, to let families without children experience the love of offspring. The functioning of such a significant institution which serves a lofty purpose is crucial. The service of child adoption in our country is insufficient. The aim of our thesis is to specify the factors affecting the success of the child adoption service and to measure the knowledge and attitude of individuals towards this service. The case problem of the thesis is that even if the child adoption is a useful service in practice, people do not have a positive look on the service practically, because of the dangers. In the literature review, it is shown that there are hardly any studies on this issue and this sets forth the importance of our study. Our thesis consists of theoretical and practical parts. In the theoretical part, the service of child adoption and Turkish family structure are appraised. The practical part is the research itself. For research scope, we interviewed 500 participants who are in treatment in Haseki Education and Research Hospital and Prof. Reşat Belger Beyoğlu at the Eye Education and Research Hospital, using a questionnaire as our data collection technic. In the research, the participants were asked to evaluate the conditions of the child adoption implementation instructions, to specify their view on child adoption service, and to put forward their reservations on the child adoption service. It is understood that the participants agree on the conditions of child adoption instruction. It is concluded that since the participants do not have specific information on child adoption service, they are uncommitted and have mostly economical reasons for using the child adoption service.