Firm level determinants of corporate web transparency and its relation to company performance
Kurumsal web sitesi şeffaflığının firma bazında belirleyicileri ve firma performansıyla ilişkisi
  1. Tez No: 348864
  2. Yazar: GÜLSÜM DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞNUR BALSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Enron, WorldCom ve Parmalat gibi büyük şirket skandalları sonrasında kurumsal yönetimin önemi artmıştır. Sarbanes Oxley Yasası ile birlikte ABD'de başlayan düzenlemeleri, diğer ülkelerde takip etmiştir. Türkiye'de de Yeni Türk Ticaret Kanunu iyi kurumsal yönetim uygulamaları ve iyi kurumsal yönetim uygulamalarının bir parçası olan kurumsal şeffaflığı arttırmak için gerekli değişiklikleri yapmıştır. Bu çalışmanın iki temel amacı vardır, birincisi firma bazında kurumsal web sitesi şeffaflığının belirleyicilerini tespit etmek, ikincisi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (IMKB) kote olan firmalar için, kurumsal web sitesi şeffaflığının, firmaların finansal sonuçlarıyla, firma değeri arasındaki ilişkisi üzerindeki etkisini bulmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde kurumsal yönetim tanımlanmıştır ve Türkiye'de kurumsal yönetim uygulamaları ele alınmıştır. İkinci bölümde, kurumsal şeffaflık ve Türkiye'deki kurumsal şeffaflık ve bilgilendirme çalışmaları ve kurumsal yönetimin firma performansı etkileri ile ilgili literatür tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, kurumsal web sitesi şeffaflığının firma bazında belirleyicileri ve kurumsal web sitesi şeffaflığının firmaların finansal sonuçlarıyla, firma değeri arasındaki ilişkiye etkisi hakkında ampirik bir analiz yapılmaktadır. Veriler 2011 yılı için İMKB'de kote olan 209 finansal olmayan firmaların web sitelerinden ve veritabanı sitelerinden elde edilmiştir ve analiz edilmiştir. Sonuçlar İMKB'de işlem gören şirketlerin firma bazında kurumsal web sitesi şeffaflığının önemli belirleyicilerinin, Piyasa Defter Değeri, Halka Açıklık Oranı ve Denetim Firması olduğunu gösterir, ancak kurumsal web sitesi şeffaflığının firmaların finansal sonuçlarıyla, firma değeri arasındaki ilişkiye etkisi için önemli bir destek bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the corporate governance is increased after the big corporate scandals like Enron, WorldCom and Parmalat. Sarbanes Oxley Act increased regulation in the U.S. and rest of the world followed. Although in Turkey New Turkish Commercial Code made the necessary changes to improve corporate governance practices and also corporate transparency which is a part of good corporate governance practices. There are two main purposes of this study, first one is to identify the firm level determinants of corporate web transparency and the second purpose is to find the effect of corporate web transparency on the relationship of financial information and firm value of firms quoted at Istanbul Stock Exchange (ISE) . The first chapter defines corporate governance and discussed corporate governance in Turkey. In the second chapter, corporate transparency and corporate transparency and disclosure studies in Turkey, and the literature on the effects of corporate governance on firm performance is discussed. In the third chapter, an empirical analysis is made for firm level determinants of corporate web transparency and the effect of corporate web transparency and the relationship of financial information and firm value of firms. The data is obtained from the web sites of the sample firms and database web sites for the year of 2011 and the analysis is applied to 209 non-financial firms quoted at ISE. The results show that Market to Book Value, Free Float Ratio and Audit Firms are the important determinants of firm level corporate web transparency, however, we did not find significant support for the effect of web transparency on the relationship of financial information and firm value.