II. Meşrutiyet Döneminin siyasî ve sosyal ortamında Ömer Seyfeddin'in Efruz Bey adlı eserinin incelenmesi
Analysis of Efruz Bey, the work of Ömer Seyfeddin, in the political and social framework of The Second Constitutional Period
  1. Tez No: 348998
  2. Yazar: ÖMÜR AKYÜZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MELDA ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ömer Seyfeddin (1884-1920); Türk edebiyatı tarihinde bilhassa hikâyeciliğiyle tanınmakla birlikte, aynı zamanda dilci ve fikir adamı kimliğiyle de öne çıkan önemli şahsiyetlerden biridir. Osmanlı Devleti?nin savaşlarla uğraştığı son yıllarına tanıklık eden yazar; milliyetçilik fikrine dayanan bir hürriyet anlayışını benimseyerek Türk millî kimliğinin inşası sürecine büyük katkılar sunmuş, edebî üretimini de bu dünya görüşü doğrultusunda şekillendirmiştir. Yazarın Efruz Bey adlı eseri, II. Meşrutiyet?in karışık siyasî ve sosyal ortamında ortaya çıkan yarı aydın tipinin bir parodisidir. Toplumun ihtiyaçlarını daima kişisel çıkarların üstünde tutan Ömer Seyfeddin, istibdadın ardından ?özgür?leşen ortamda, ?aydın? kimliğine tutunarak mevki ve şöhret sahibi olmaya çalışan, kişisel çıkarlarını öne çıkarmak gayretinde olan kimseleri Efruz Bey tipi ile görünür hâle getirmiş ve alaycı bir dille eleştirmiştir. Bu tezde, yazarın Efruz Bey adlı eseri, dönemin siyasî ve sosyal meseleleriyle örtüşen yanları dikkate alınarak incelenmiştir. II. Meşrutiyet dönemindeki toplumsal dinamiklerin özellikle bir kısım ?yarı aydınlar? üzerindeki etkileri, çalışmamızın odak noktasını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ömer Seyfeddin (1884-1920); is one of the significant figures in the history of Turkish literature, who, besides being best known as a story writer, also stands out with his linguistic and intellectual personality. Witnessing the last years of Ottoman Empire, struggling with battles, the author contributed to the process of the construction of Turkish nationalism by adopting the idea of freedom based on nationalist principles; and also formed his literature in accordance with his world view. The author?s work, called Efruz Bey, is a parody of a type of ?half-intellectual? appeared within the atmosphere of the Second Constitutional Era. Ömer Seyfeddin, always putting the public interest before self-interest, criticized and parodized the people, who attempts to get a place and reputation by emphasizing their ?intellectual? identity and give priority to their self-interest within the so-called ?free? atmosphere of the era, by using his Efruz Bey character. In this thesis, the author?s novel, Efruz Bey, is analysed by taking the political and social issues of the period into consideration. The effects of the social dynamics of the Second Constitutional Era on especially some of the ?half-intellectuals? constitute the focus of this work.