A psychoanalytic approach to Salinger's works
Salinger'ın eserlerine psikanalitik bir inceleme
- Tez No: 348999
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OĞUZ CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Antik çağlardan beri eleştirmenlerin en önemli tartışma konularından biri okuyucunun edebi eserden elde ettiği hazın kaynağı olduğundan, çağdaş Amerikan kurmacasının en meşhur yazarlarından biri olarak kabul edilen ve kendi döneminin daha çok gençleri tarafından değer verilen J. D. Salinger?ın eserlerine yapılacak psikanalitik bir inceleme okuyucunun bu ilgisini anlamamızı sağlayacaktır. Her metnin, içinde bilinç algımızdan gizli bir fantazi kademesi barındırdığı görüşünü kabul ettiğimizde, eserlerindeki bu gizli içeriği bularak, Salinger?ın sınırlı artistik yeteneğine ilişkin yapılan ağır eleştirilere rağmen ona dünya çapında gönülden bağlı bir hayran kitlesi oluşturan etkiye ulaşmamız mümkün olacaktır. Bu bakımdan, bu tez, Salinger'ın neredeyse her eserinde rastlayabileceğimiz otobiyografik unsurlara yer verme, kendisi ve karakterleri arasında bağlantı kurma, tekrarlanan temalar ve semboller seçme, yalnızlık ihtiyacı ve ruhani mesajlar verme gibi temel karakteristiklere yer vermektedir. Ayrıca çalışma, klasik psikanalitik semptom, durum ve kişilik bozuklukları da dahil olmak üzere gelişim süreçlerine ilişkin safhaları bulmak için, yazarın kendisi ve karakterlerine ait bilinçaltı motif ve duygularını açığa çıkartacak bir psikanalitik yaklaşım içermektedir. Son olarak, bu bulguları Salinger?ın eserlerinde sıklıkla psikanalize değinerek içinde bulunduğu durum hakkında bilgi sahibi olduğu izlenimi vermesi ile birleştirerek yazma faaliyetinin Salinger üzerindeki terapi etkisi ve bu etkinin okuyucuları üzerindeki yansımasının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
A psychoanalytic approach to the works of J. D. Salinger, who was one of the most celebrated writers of contemporary American fiction, cherished mostly by the youth of his time, makes us understand the reader?s interest as the source of pleasure the reader gets from a literary text has been one of the main topics of discussion of the critics since ancient times. When we accept the idea that each text contains a fantasy level that is hidden from our conscious understanding, by discovering the latent content of the works of Salinger, we can attain the effect that created a devoted group of fans around the world, despite the harsh criticisms made on behalf of the limitations of Salinger?s artistic talent. In this respect, this thesis contains the main characteristics that we can find nearly in all of Salinger's works, such as giving place to autobiographical elements; the connections he makes between himself and his characters; the choice of some recurrent themes and symbols; the need for isolation; and the intention to deliver spiritual messages. Furthermore, the study employs a psychoanalytic approach to uncover the unconscious motives and feelings of the author and the characters created by him, in order to find the presence of classic psychoanalytic symptoms, conditions and phases of the developmental process including personality disorders. Finally, combining these with the knowledge of Salinger about his condition by giving several references to psychoanalysis in his works, it is intended to reveal the therapeutic effect of writing in Salinger?s life and the reflection of this effect on his readers.