Çiftçinin eline geçen fiyatlar indexsi
The İndex of the prices received by farmers
- Tez No: 34900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Çiftçinin Eline Geçen fiyatlar indeks sayı¬ larının hesaplanması ve teorik açıklanması yapılmıştır. Çift¬ çinin Eline Geçen Fiyatlar indeks sayıları beş bölge ayrımın¬ da incelenerek, Laspeyres metodu uygulanmış ve 1987 temel yıl alınarak yıllar itibariyle indeks oluşturulmuştur. Ayrıca, korelasyon testiyle üretimle indeks sayıları ara¬ sındaki ilişkiler gözlenmiş ve indeks sayılarının yıllar iti¬ bariyle trend ve konjonktür sonuçları incelenmeye çalışılmış¬ tır. Çalışmanın sonunda, çiftçinin Eline Geçen Fiyatların yıllar itibariyle değişimleri bulunmuştur. Bu değişimlerin Toptan Eşya Fiyat indeksinin Tarım sektöründen düşük değerler aldığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELiMELER : indeks teorisi, Fiyat indeksi.
Özet (Çeviri)
in this work, the çal çul ati ons and theoretical exp!ana- tions of the index of the prices receieved by farmers have been done. Besi deş index numbers of the prices receieved by farmers have been examined in the five regions, Laspeyres method was applied and index numbers were constructed by years by taking the year 1987 as a base year. Morever, the relation between production and index num¬ bers has been examined by years by using correlation test and it is tried to examine the trend and conjuncture results of the index numbers by years. At the end of this work, the vari ati ons of index of the prices receieved by farmers have been found by years. When the vari ati ons are examined, it is observed that these varia- tions have less value according to the Agriculture sector of the Who1esa1e Price Index. Key words : Index Theory, Price index.