Beypazarı ve Güdül ilçeleri bağcılığı ve yörede yetişen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 34901
  2. Yazar: NURAY GEMALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Beypazarı ve Güdül ilçeleri merkez ve köylerinde yetiştirilen izüm çeşitlerinin Ampelografîk özellikleri IBPGR tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından“Üzüm Tanımlayıcıları”(Descriptors for Grape) adı altında yayınlanan normların ilk bölümünü oluşturan 'Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri" (Characterization and Preliminary Evaluation Data) esas alınarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda belirlenen 11 renkli çeşidin (Gülüzümü, Gelinüzümü, Hocaasması, Karadirmit, Bozbağ, Acıkara, Yumrukara, Eriküzümü, Şıraüzümü, Fesliğen, Karagevrek) ve 14 Beyaz çeşidin (Balballı, Şehirüzümü, Tokat, Akdirmit, Tilkikuyruğu, Razakı, Kirlicek, Akpüskül, Kadınparmağı, Pırtlaküzümü, Çavuş, Aloğlu, Yumrutokat, İnekmemesi) olgun yapraklannın ampelografik ölçüsü ise Galet yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmada ayrıca Beypazarı ve Güdül ilçelerinin ekolojik özellikleri ile uygulanan bağcılık teknikleri de incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER :Ampelografi, IBPGR, Üzüm Tanımlayıcıları, Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri, Galet Yöntemi, Üzüm Çeşitleri (Vîtis vinifera cvs.), Olgun Yaprak. Ampelografîk ölçü.
Özet (Çeviri)
in this work, Amphelographic characteristics of varieties of grape which are grown in Beypazan and Güdül districts and their villages were determined, by taking into consideration the“Characterization and Preliminary Evaluation Data”which consist of the first part of the study, published as“Descriptors for Grape”, by the comission which had been formed by the DBPGR. Amphelographic measures of mature leaves of 11 coloured variety (Gülüzümü, Gelinüzümü, Hocaasması, Karadirmit, Bozbağ, Acıkara, Yumrukara, Eriküzümü, Şıraüzümü, Fesliğen, Karagevrek) and 14 white variety (Balballı, Şehirüzümü, Tokat, Akdirmit, Tilkikuynığu, Razakı, Kirlicek, Akpüskül, Kadınparmağı, Pırtlaküzüm, Çavuş, Aloğlu, Yumrutokat, İnekmemesi) which was determined at end of this study, were calculated by using Galet method. Also, in this study, the ecologic characteristics and the technics used in viticulture at Beypazan and Güdül districts have been examined. KEY WORDS: Amphelography, IBPGR, Descriptors for Grape, Characterization and Prelimanry Evoluation Data, Galet method, Grape Varieties (yîtis vinifera cvs), Mature leaf, Ampelografîc measurements.