7-10 Yaşlarındaki çocuklarda sayı, madde, uzunluk, miktar, ağırlık, alan ve hacim korunumu ilkesinin incelenmesi
  1. Tez No: 34899
  2. Yazar: GELENGÜL HAKTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Doktora Tezi 7-10 YAŞLARINDAKİ ÇOCUKLARDA SAYI, MADDE, UZUNLUK, MİKTAR, A?IRLIK, ALAN VE HACİM KORUNUMU İLKESİNİN İNCELENMESİ Gelengül HAKTANIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı (Çocuk Gelişimi) Danışman: Prof.Dr.Mine MANGIR 1994, Sayfa: 131 Jüri: Prof.Dr.Mine MANGIR Prof.Dr.Duyan MA?DEN Doç.Dr.Nergis GÜVEN Bu araştırma, üst, orta ve alt sosyo-ekonomik düzeyden seçilen yedi-on yaşları arasındaki çocukların sayı, madde, uzunluk, miktar, ağırlık, alan ve hacim korunumlanm kazanma düzeylerinin saptanması ve çocukların korunum ilkesini kazanmalarında baza değişkenlerin etkili olup olmadığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara il merkezindeki üç farklı sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden semtlerden seçilen altı adet ilkokulun birinci-dördüncü sınıflarına devam eden yedi-on yaş grubundan toplam ikiyüzkırk çocuk üzerinde yürütülmüştür. Denek sayılan, yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey değişkenleri açısından eşitlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, sosyo-ekonomik düzey, cinsiyet, ebeveynlerin öğrenim durumu ve kardeş sayısı değişkenlerinin bazı korunum türlerinin kazanılmasını önemli düzeyde etkilediği saptanmıştır.11 Araştırmada ayrıca bütün deneklerin korunum problemleri için yaptıkları açıklamalar incelenmiş ve yaş ile birlikte“özdeşlik”grubuna giren açıklamaların arttığı,“ödünleme”ve“tersine çevrilebilirlik”türündeki açıklamaların ise azaldığı saptanmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan Türk çocuklarının çeşitli korunum türlerini kazanma sıraları ile bunların kazamlma oranlarının yaşla birlikte artma durumu, diğer ülkelerdeki çocuklar üzerinde yapılan araştırmaların bulgularıyla paralellik göstermekle birlikte, uzunluk, ağırlık, alan ve hacim korunumlarımn Türk çocukları tarafından daha erken yaşlarda kazamlabildiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Somut işlemler Dönemi, Korunum İlkesi, Sayı, Madde, Uzunluk, Miktar, Ağırlık, Alan ve Hacim Korunumdan
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Ph.D. Thesis A STUDY ON THE CONSERVATION PRINCIPLES OF NUMBER, SUBSTANCE, LENGTH, QUANTITY, WEIGHT, AREA AND VOLUME IN 7-10 YEAR OLD CHILDREN Gelengül HAKTANIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: Prof.Dr.Mine MANGIR 1994, Page: 131 Jury: Prof.Dr.Mine MANGIR Prof.Dr.Duyan MA?DEN Assoc.Prof.Dr.Nergis GÜVEN The aim of this research was to find out number, substance, length, quantity, weight, area and volume conservation acquisition levels of seven-ten year old children and also to analyze the effects of some variables on those acquisitions. Research was conducted on total two hundred forty seven-ten year old children attending first-fourth grades of six elementary schools randomly selected from three different socio-economical level districts of Ankara province. Number of the subjects were equal in respect to age, sex and socio- economical level. It was determined that, acquisition of some conservations were significantly affected by variables such as sex, socio-economic level, parents educational levels and number of the siblings.IV In the study, explanations which subjects pronounced about the conservation problems were also analyzed and it was observed that explanations of“identification type”have increased with age while“compensation”and“reversibility”types of explanations have decreased. As a research material, of the Turkish children, acquisition orders of various conservation types and their increasing attainment rates by age were found to be similar to research findings conducted on the children of some other countries except length, weight, area and volume conservations. KEY WORDS: Concrete Operational Period, Conservation Principle, Number, Substance, Length, Quantity, Weight, Area and Volume Conservations.