An anthropological study of rembetiko music culture in Istanbul at the end of the first decade of the 2000s
2000'lerin birinci onyılının sonlarında İstanbul'da rembetiko müzik kültürünün antropolojik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 349004
  2. Yazar: UĞUR ZEYNEP GÜVEN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT TOROS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışma, İstanbul Rembetiko müzik kültürünün antropolojik açıdan bir değerlendirmesidir. Rembetiko'yu hem bir müzik kültürü hem kültürün bir öğesi olarak yeniden tanımlamak ve günümüz Istanbul Rembetiko kültürünün güncel anlam ve temsillerini açığa çıkarıp yorumlamak çalışmanın ana amacıdır. Bu tez, Mart 2010 - Eylül 2011 süre zarfında, İstanbul'da yer alan Rembetiko müzik gruplarının düzenli haftalık performansları, çeşitli konserleri ile kültürel projelerde yer alan tek seferlik gösteriler ve Baklahorani Festivali'ne, katılımcı gözlem yöntemi ile gerçekleştirilen saha çalışmasına dayanmaktadır. Ayrıca, araştırma yöntemi olarak, Rembetiko müzisyenleri ve dinleyicileri ile derinlemesine mülakatlar da gerçekleştirilmiştir. Çalışma, İstanbul Rembetiko müzik kültürünü, çağımızın güncel sosyo-müzikolojik kavramları açısından konumlamayı ve güncel antropolojik kavramlarla yorumlamayı hedeflemektedir. Böylelikle, 2000'lerin ilk onyılının sonunda, İstanbul'da Rembetiko müzik kültürünün neden ve nasıl canlandığı sorusunu sormaktadır. Çalışmada, sembolik ve yorumsamacı antropolojinin kavramlarının Rembetiko müzik kültürüne uygulanması amaçlanmıştır. Göç ve müzik kavramları arasındaki bağlantı ile Rembetiko'nun müzikal çerçevesi de çalışma kapsamında yer almaktadır. Yalnızca mübadil çocuk ve torunları değil, entellektüel veya duygusal bağı kurabilen herkesin bu müzik kültürü içinde yer aldığı, çalışmanın temel bulgularından hareketle ortaya konmuştıur. Bu bağlamda, müzisyen ve dinleyicilerin, müzik-temelli bir communitas oluşturdukları önerilmiştir. Ayrıca, Rembetiko dinleyicilerinin tipolojisi modellenmiş, güncel Rembetiko müzisyenlerinin durumu ile dinleyicilerin ilgisinin arkasındaki motivasyonlar açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents an anthropological review of Rembetiko music culture in Istanbul. The main objective is to redefine Rembetiko as a music culture and as music in culture and to reveal and interpret the meanings and representations of Rembetiko within the contemporary music scene in Istanbul. The fieldwork study includes the weekly performances and occasional concerts of the contemporary Rembetiko bands, one-time gigs within cultural projects and Baklahorani Carnival in Istanbul, during March 2010 - September 2011. The methodology contains participant observation and in-depth interviews with the audience members and the current Rembetiko musicians. This thesis attempts to analyze Rembetiko music culture by utilizing the contemporary socio-musicological concepts of our contemporary era, as well as to interpret it within a contemporary anthropological framework. Therefore, it asks how and why this music culture was revived in Istanbul at the end of the first decade of 2000s. This study will apply the concepts of symbolic and interpretative anthropology to the contemporary Rembetiko music culture. The relationship between migration and music, as well as the musical framework of Rembetiko are also analyzed. The main findings put forth that not only the descendants of the population exchange, but everyone who feels a sense of either intellectual or emotional connectedness can participate in this culture. Thus, it is argued that musicians and the audience create a particular music-based communitas. In addition, a typology of Rembetiko listeners is modeled and the current situation of Rembetiko musicians and the different motivations of listeners are also exposed.