Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü ile diğer bazı alanların öğretmenlik bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin öz yeterlik inançlarını etkileyen bazı faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of some factors of self-efficacy beliefs of students studying in physical education and sport teacher department and of students studying in the some other fields of teacher education departments
- Tez No: 349016
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü ile diğer alanların öğretmenlik bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin öz yeterlik inançlarını etkileyen bazı faktörlerin değerlendirilmesidir. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği ve Resim Öğretmenliği bölümlerinden toplam 515 öğrenci katılmıştır. Veriler, SPSS 16.0 paket programında one-way ANOVA, t-test ve Pearson Product Correlation testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca ölçeklerin örneklem grubuna uygunluğunun belirlenmesi için AMOS (Analysis of Moment Structure) programında Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Araştırmada, duygusal zeka alt boyutları, genel ve akademik öz yeterlik inançları arasında pozitif yönlü korelasyon tespit edilmiştir. Bu faktörler ile akademik tükenmişlik alt boyutlarından duyarsızlaşma ve tükenme boyutları arasında negatif bulunmuştur. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğinde öğrenim gören öğrenciler, pozitif duygusal yönetim, duyguların olumlu kullanımı, akademik öz yeterlik ve genel öz yeterlik boyutlarında matematik öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğrencilere göre daha yüksek değerler ortaya koymuştur. Kadın öğrenciler duyarsızlaşma boyutunda erkek öğrencilere göre daha düşük değerler ortaya koymuştur. Sonuç olarak, duygusal zeka seviyesi, genel öz yeterlik ve akademik öz yeterlik inançları arttıkça akademik tükenmişliğin düştüğü tespit edilmiştir. Ayrıca akademik öz yeterlik ve genel öz yeterlik inancı artıkça genel akademik ortalamanın da arttığı; akademik tükenmişlik arttıkça genel akademik ortalamanın düştüğü tespit edilmiştir. Araştırma öncesinde yapılan literatür taraması sonucunda bir yapısal eşitlik modeli hipotez edilmiştir. Hipotez edilen modelin uyum indekslerine bakarak duygusal zekâ seviyesi yüksek olan öğrencilerin akademik tükenmişliğinin düşeceği buna bağlı olarak akademik öz yeterlik ve genel öz yeterlik inançlarının arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate some factors affecting self-efficacy beliefs of students in physical education and sport teaching department and students in the other fields of teaching education departments. Total of 515 students from Physical Education and Sport Teaching, Science Teaching, Mathematics Teaching Education, Social Studies Teaching, Music Teaching and Art Teaching Departments at Gazi University Faculty of Education participated in the study. Collected data was analyzed in SPSS 16.0 program by using one-way ANOVA, t-test and Pearson Product Correlation test. Confirmatory Factor Analysis (CFA) in AMOS (Analysis of Moment Structure)was donefor the sample group conformity of scales. In the study, positive correlation was found between sub-dimensions of emotional intelligence, general and academic self-efficacy beliefs. Negative correlation was found between these factors and desensitization and exhaustion sub-dimensions of academic burnout. Students in physical education and sports teaching department showed higher scores than mathematics teaching department in terms of positive regulation, positive utilization, academic self-efficacy and general self-efficacy. Female students showed lower values than male students in terms of desensitization. Consequently, it was found that when emotional intelligence level, general self-efficacy and academic self-efficacy beliefs increased, academic burnout decreased. It was also found that when academic self-efficacy and general self-efficacy increased, general academic success averages also increased; when academic burnout increased, general academic success averages decreased. As a result of literature review made before study, a structural equation model was hypothesized. It can be concluded that having high level of emotional intelligence decreased academic burnout level of students and correspondingly academic and general self-efficacy beliefs were increased by examining the model fit indexes of hypothesized model.