Ankara ili Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan seramik eserlerin incelenmesi üzerine bir araştırma
Research on the studies over ceramic arts located in the Museum of Anatolian civilizations in Ankara province
  1. Tez No: 349023
  2. Yazar: GÜLŞEN ÇAYLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKCESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ili Anadolu Medeniyetleri Müze'sinde bulunan seramik eserlerinin; çeşitleri, malzeme, teknik, form, boyutlar, kompozisyon özellikleri açısından incelenmesi, seramik eserlerin ait oldukları dönemler hakkında bilgi verilmeyi amaçlamıştır. Bu araştırmada; Ankara ilinin coğrafi konumu ve tarihçesi, Arkeoloji müzelerinin tarihi gelişimi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi hakkında genel bilgi, sanat ve el sanatları hakkında bilgi, seramiğin tanımı ve tarihçesi, geleneksel Türk seramiğinin özellikleri, seramik teknikleri, Türk seramik sanatında kullanılan motifler, seramik fırınları hakkında genel bilgi, seramik yapımında kullanılan malzemeler hakkında genel bilgi ayrıca bu konuda yapılmış çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Bu araştırmanın amacı doğrultusunda Anadolu Medeniyetleri Müzesinde görevlilerle görüşme yapılmış ve bu müzede bulunan 50 adet seramik eserin bilgi formu oluşturulmuştur. Araştırmanın sonucunda; elde edilen bilgilere göre eski çağlardan günümüzde çeşitli ve oldukça da önemli seramik eserlerin kaldığı görülmektedir. Araştırmanın evreninin Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, örneklemini ise Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinden seçilen 50 adet seramik eser oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak, araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the variety, material, technique, shape, dimensions, compositional caracteristics of ceramic arts and gathering information about the historical period of these products. In this research; Geographical location and history of Ankara Province, historical development of Archeological museums, general information about Anatolian Civilisations Museum, information about art and handcrafts, definition and history of ceramic, caracteristics of traditional turkish ceramic, technics of ceramic, patterns used in turkis ceramic arts, general information about ceramic furnace, general information about the materials used in ceramic production also informations are given about the studies done about this subject. Within the purpose of this research interviews are done with the officers at Anatolian Civilisations Museum and information form of 50 units of ceramic arts located in this museum is generated. As a result of this research; very important ceramic arts are present today from the historical ages according to collected informations. The place of research is Ankara Anatolian Civilisations Museum, 50 units of ceramic arts chosen from the Ankara Anatolian Civilisations Museum formed the samples. Based on the obtained information, suggestions are given by the researcher.