Sınıf öğretmenlerinin kullandıkları dönüt türleri: Bayburt ili örneği
Types of feedback used by classroom teachers: Bayburt case
- Tez No: 349033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin öğrenme-öğretme sürecinde kullandıkları dönüt türlerinin belirlenmesini, sınıf öğretmenlerinin dönüt kullanımına ilişkin görüşlerini ve sınıf öğretmenlerinin dönüt kullanımına ilişkin görüşlerinin sınıf düzeyi ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre değişiklik gösterip göstermediğini açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmış, sonuçlar betimlenmiştir. Çalışma, betimsel araştırma modelindedir. Verilerin toplanmasında anket, görüşme ve gözlem tekniklerinden yararlanılmış, bu yolla veri üçlemesi (çeşitleme) tekniğinden yararlanılmıştır. Veriler, Bayburt İl Merkezinde bulunan devlet ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinden toplanmıştır. Araştırmada nicel veriler geliştirilen anket aracılığıyla elde edilmiştir. Geliştirilen anket, 110 sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler, tek yönlü varyans analizi ve t testi kullanılarak çözümlenmiştir. Anketin sonunda yer alan açık uçlu sorulara verilen cevaplardan ve gözlem, görüşme verilerinden oluşan nitel verileri çözümlemede ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada 25 sınıf öğretmeniyle görüşme gerçekleştirilmiş, 20 sınıf öğretmeni ise birer ders saati süresince gözlenmiştir. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin öğrenme-öğretme sürecinde kullandıkları dönüt türlerinin işlevlerine göre yönlendirici, güdüleyici ve pekiştirici dönütler olarak sınıflandırılabileceği, öğrenme-öğretme sürecinde en çok pekiştirici özellikteki dönütlere, daha sonra yönlendirici özellikteki dönütlere, en az ise güdüleyici özellikteki dönütlere başvurulduğu görülmüştür. Ayrıca, sınıf öğretmenlerinin, ders verdikleri sınıf düzeyi ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre öğrenme-öğretme sürecinde dönüt kullanımının gerekliliğine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is to explain determination of types of feedback that teachers use during learning-teaching process, teachers' views on the use of feedback and to reveal if teachers' views on the use of feedback vary depending on the variables of class level and classroom population. In the study, quantitative and qualitative methods are together and the results were described. The research is descriptive. For the collection of data, questionnaires, interviews and observations were employed. Therefore, triangulation technique was benefited. Data were collected from classroom teachers teaching at state primary schools in the province of Bayburt. The survey developed was administered on 110 classroom teachers. The qualitative data were interpreted by one-way anova and t-test. For interpretation of qualitative daya obtained as a result of responses to open-ended questionsi observations and interviews, content analysis was used. In the study, 25 classroom teachers were interviewed while 20 teachers were observed for one teaching hour. The results of the study showed that the feed-back types could be classified as directive, motivating and consolidating in teaching and learning and the most common feedback was consolidating while in the second place comes directive feedback and the least used feed-back was motivating one used. Besides, depending on the classroom level and classroom population they teach, there was no significant difference between the views on the necessity of use of feedback in learning and feedback.