Bursa ili Karagöz Müzesinde yapılan deri tasvirlerinin incelenmesi
The examination of Karagöz depiction in the Karagöz Museum of Bursa
- Tez No: 628453
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, Bursa ili Karagöz Müzesinde yapılan Karagöz deri tasvirlerinin üretiminde kullanılan araç-gereç, teknik, renk, kompozisyon ve tasvir çeşitlerini tespit etmek ve incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda belirtilen Bursa ilindeki Karagöz Müzesi deri tasvir atölyesi araştırma kapsamına alınmıştır. Bu atölyede üretilen ürünler incelenmiş usta ve çıraklar ile görüşme yapılmıştır. Bu görüşmeden elde edilen bilgiler bilgi formlarına kaydedilmiştir. Bilgi formlarına dayanarak bilgiler tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Karagöz tasvir üreticilerinin çoğunluğu bu mesleği ustalarından öğrenmiş ve bir ustanın yanında yetişip, usta olan çırağa, iş yapma izni vermek anlamına gelen“peştamal kuşanmak”denilen bir çeşit törenle bu işin ustası sayılmışlardır. Karagöz deri tasvir yapımında çoğunlukla oyma ve misina ile birleştirme tekniği kullanılmıştır. Renk olarak kahverengi, kırmızı, sarı, mavi yeşil ve siyah kullanılmış ve kullanılan renk tasvire göre seçilmiştir. Kösele deri tasvir yapımında çoğunlukla ekolin boya, katküt iplik, misina, dana derisi ve deve derisi kullanılmıştır. Deri tasvirden yapılan ürünlerin belgelenmesinde yapılacak her türlü araştırma, inceleme ve tanıtım Türk deri sanatının gelişmesinde önemli rol oynayacak, gelecek kuşaklara aktarılması konusunda bir ışık tutacak ve milli kültüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to identify and examine the types of tools, techniques, colors, compositions and depictions used in the production of Karagöz leather depictions made at the Karagöz Museum in Bursa. Karagöz Museum leather depiction workshop in Bursa province, which was specified for this purpose, was included in the research. The products produced in this workshop were examined, and interviews were made with the masters and apprentices. The information obtained from this interview was recorded in the information forms. Based on the information forms, the information is presented in tables and interpreted. The majority of Karagöz depiction producers learned this profession from their masters and were considered masters of this work with a kind of ceremony called“loincloth,”which meant to grow up with a master and allow the master apprentice to do business. In the production of Karagöz leather depiction, mostly carving and fishing line technique was used. Brown, red, yellow, blue green and black were used as colors and the color used was chosen according to the description. Echoline dye, doped yarn, fishing line, calfskin and camel leather were mostly used in making leather leather depictions. All kinds of research, investigation and promotion in the documentation of products made from leather depiction will play an important role in the development of Turkish leather art, shine a light on its transfer to future generations and contribute to the national culture.