Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde e-öğrenme yoluyla kelime öğretimi
Vocabulary teaching in teaching Turkish as foreign language by means of e-learning
- Tez No: 349036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, e-öğrenme yoluyla yapılan İngilizce ve Türkçe dil öğretim çalışmalarında ele alınan kelime öğretiminin özelliklerini ortaya koyarak Türkçe kelime öğretimi çalışmalarının ve kültürel öğelerinin sunumunun nasıl olması gerektiğini belirlemektir. E-öğrenme yoluyla kelime öğretimi çalışmalarının yurt içi ve yurt dışı örneklerinin inceleneceği bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli, iki veya daha çok değişken arasında birlikte değişim varlığını ve/veya derecesini belirlemeyi amaçlamaktadır. Buna göre İngiltere'de İngilizce dil öğretimi yapan siteler, İngiltere'de Türkçe öğretimi yapan siteler ve Türkiye'de Türkçe öğretimi yapan sitelerin kelime öğretim bölümleri incelenerek bu bölümlerin özellikleri sonuç bölümünde bir araya getirilmiştir. Araştırma, İngiltere'de e-öğrenme yoluyla İngilizce ve Türkçe dil öğretim sitelerinde yapılan kelime öğretim çalışmaları ve Türkiye'de e-öğrenme yoluyla yapılan Türkçe dil öğretim sitelerindeki kelime çalışmalarının karşılaştırılmasını esas alacak şekilde iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kavramsal çerçeve bölümünde dil öğretim yöntem ve tekniklerinin ele alınmasından sonra sınıflarda ve kitaplarda yer alan kelime öğretim çalışmalarına ve bu alanda yapılan etkinliklere yer verilmiştir. İlk aşamada İngiltere'de İngilizce ve Türkçe dil öğretimi yapan dil öğretim sitelerinin kelime öğretim bölümleri incelenmiştir. Siteler incelenirken içerikleri ve görsellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci aşamada Türkiye'de e-öğrenme yoluyla dil öğretim çalışmaları yapan internet siteleri incelenmiştir. İncelenen sitelerin içerik ve görselliklerinin yanında içerdiği kültürel öğelerin sunumları da değerlendirilmiştir. Yapılan incelemelerde İngilizce dil öğretim sitelerinde kelime öğretim etkinliklerinin çeşitliliği ve kültürel öğelerin kullanımında sıklık görülmektedir. İngilizce kelime öğretim çalışmaları öğretim ve alıştırma başlıkları altında toplanarak kullanıcı sürekli olarak öğretilmek istenen kelimelerle karşı karşıya getirilmiştir. Bununla birlikte bu kelimeler alıştırma aşamasında da yoğun şekilde kullanılarak kullanıcının zihnine oyunlar yoluyla işlenmektedir. İngilizce öğretim sitelerinde İngiltere ve İngiliz kültürüne ait öğelerin her fırsatta kullanıldığı görülmektedir. Yeni yıl bölümünde
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine how Turkish vocabulary teaching practices and the presentations of cultural elements should be carried out by revealing the characteristics of vocabulary teaching presented in the English and Turkish language teaching practices by means of e ? learning. The relational scanning model was used in this research, in which the domestic and foreign examples of the vocabulary teaching studies were analyzed by means of E ? learning. The relational scanning model aims to determine the covariance and/or its degree among two or more variables. According to this model, the websites that focus on English language teaching in Britain, the websites that focus on Turkish language teaching in Britain and the websites that focus on Turkish language teaching in Turkey were analyzed in terms of vocabulary teaching and the characteristics of their vocabulary teaching practices were explained in the conclusion part. The research was carried out through two stages as the vocabulary teaching practices in the websites that focus on English and Turkish languages by means of E ? Learning in Britain and the comparisons among the vocabulary teaching practices in the websites that focus on Turkish language teaching by means of E ? Learning in Turkey. The conceptual framework of the research consisted of the techniques and methods in language teaching, vocabulary teaching practices in the books and in the classes and the activities in this field. The vocabulary teaching parts of the websites that focus on teaching English and Turkish languages in Britain were analyzed at the first stage. The contents and visual elements of the websites were overemphasized. The websites that focus on language teaching practices by means of E ? learning in Turkey were analyzed at the second stage. In addition to the contents and the visual elements of the websites, the presentations of cultural elements in the websites were also evaluated. From the analysis carried out, it was found out that there was a high frequency in using the cultural elements and in the diversity of the vocabulary teaching activities on the websites that focus on English language teaching. The vocabulary teaching practices in English were collected under the titles of 'teaching' and 'exercise' and the user was constantly faced with the vocabulary to be taught. However, this vocabulary was aimed to be taught through games at the stage of exercise. It was found out that the elements belonging to England and English culture were always used in the English language teaching websites. Using many materials and visual elements related to 'Christmas' in the new year topic and using visual elements of 'Halloween Day' in the vocabulary games are some examples of that situation. It was found out that the vocabulary parts of the websites that focus on Turkish language teaching had deficiencies in terms of visual elements and contents. These deficiencies led to the deficiencies in the presentations of cultural elements. The suggestions related to the presentations of cultural elements and to increasing the effectiveness of vocabulary teaching in the Turkish language teaching websites were offered in the light of the analysis.