Bazı sert ve yumuşak çekirdekli meyve türlerinin Ankara koşullarında etkili sıcaklık toplamı isteklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 34904
  2. Yazar: HÜLYA ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma ile Ankara koşullarında yetiştirilen bazı yumuşak ve sert çekirdekli meyve türlerine ait çeşitlerin fenolojik özellikleri, etkili sıcaklık toplamı istekleri ve fenolojik safhalar arasındaki gün sayıları belirlenmiştir. Çeşitlerin sıcaklık toplamı isteklerinin belirlenmesinde sert çekirdekli meyve türleri için +7°C, yumuşak çekirdekli meyve türleri için +10°C eşik sıcaklık değerleri olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1.Türlerin ve türlere ait çeşitlerin fenolojik özellikleri Ankara koşullarında farklılık göstermiştir. 2.Ankara ekolojisinde büyüme mevsimi 1992 yılında 258 gün, 1993 yılında 267 gün olmuştur. 3.Büyüme mevsimindeki etkili sıcaklıklar toplamı ise +7°C'- nin üzerindeki sıcaklıklar olarak 1992 yılında 2307 gün- derece ve 1993 yılında 2428 gün-derece; +10°C'nin üzerin¬ deki sıcaklıklar toplamı olarak sırasıyla 1646 gün-derece ve 1783 gün-derece olarak belirlenmiştir. 4.Denemeye alınan Çeşitlerin sıcaklık toplamı istekleriyle, Ankara ekolojisinin sıcaklık birikimi karşılaştırıldığın¬ da, bu türlere ait çeşitlerin sıcaklık gereksinimlerinin karşılandığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Fenolojik özellikler, etkili sıcaklık toplamı, gün-derece, etkili sicaklik toplami isteği, gelişme periyodu,elma, armut, ayva, erik, kiraz, vişne.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out to determine the phenological properties, heat accumulation requirements and the phases of some pome and stone fruits. 10°C for pome fruits and 7°C for stone fruits was considered as critical temperature (base temperature) to calculate effective heat summation in degree-days ör heat units. Data were summarized as fallows: 1.Phenological properties of fruits species and their cultivars were markedly different from each other in Ankara ecological conditions. 2.The lenght of growth periods in Ankara were 258 days in 1992 and 267 days in 1993. 3.Effective heat summations in Ankara were 2307 (1992) and 2428 (1993) degree-days above 7°C; and 1646 (1992) and 1783 (1993) degree-days above 10°C. 4.it can be said that the effective heat summation of Ankara is enough for commercial growing of pome and stone fruit cultivars studied in this experiment. KEY WORDS: Phenological properties, effective heat summation, effective heat requirement, degree-days, growth period, apple, pear, quince, plum, sweet cherry, sour cherry.