Çember kavramının dinamik matematik yazılımı ile öğretilmesinin matematik öğretmeni adaylarının başarıları ve düşünme düzeylerine etkisi
The effects of teaching circle concept with dynamic mathematics software on preservice mathematics teachers achievement and thinking levels
- Tez No: 349053
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim matematik öğretmenliği 4. sınıfında öğrenim görmekte olan matematik öğretmeni adaylarının çember kavramını dinamik matematik yazılımı ile öğrenmelerinin geometri başarıları ve düşünme düzeylerine etkisini belirlemektedir. Araştırmanın yöntemi açıklayıcı karma yöntemdir. Nicel verilerin elde edildiği desen tek grup ön test ? son test yarı deneysel desen olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda toplanan nitel veriler ise durum çalışması kapsamında elde edilmiştir. Araştırmada nicel veri toplama araçları olarak geometrik düşünme düzeyleri testi ve araştırmacı tarafından geliştirilen geometri başarı testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise ekran kayıtları, çalışma kağıtları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmaya 18 öğretmen adayı katılmıştır. Aaraştırma sürecinin başlangıcında çember başarı testi ve Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri testi ön test olarak uygulanmıştır. 5 hafta süren uygulama sürecinde öğretmen adayları araştırmacı tarafından geliştirilen etkinlikleri dinamik matematik yazılımını kullanarak gerçekleştirmişlerdir. Bu süreçte öğretmen adaylarının bilgisayar ortamındaki çalışmaları ekran kayıt programı kullanılarak kayıt altına alınmıştır. 5 haftalık uygulamanın sonunda öğretmen adaylarına çember başarı testi ile Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri testi son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak rastgele seçilmiş 9 öğretmen adayının görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma kapsamında toplanan nicel veriler SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma örnekleminin 30'dan küçük olması ve normal dağılım göstermemesi nedeniyle veriler Wilcoxon İşaretli Sıra testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları öğretmen adaylarının başarıları ve Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri ön test ve son test sonuçları arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğunu göstermiştir. Öğretmen adaylarının kazanımlara ulaşma düzeylerini belirlemek amacıyla ekran kayıtlarından elde edilen veriler kodlandıktan sonra betimsel analize tabi tutulmuş ve NCTM (2000) tarafından belirlenen matematik öğretimi standartlarından TTKB (2013) tarafından orta öğretim matematik öğretim programına uyarlanan süreç yeterlikleri temel alınarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda elde edilen veriler daha önceden belirlenmiş 4 tema bazında betimlenmiştir. Öğretmen adaylarının görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla elde edilen ses kayıtları transkript edildikten sonra kodlanarak temalar belirlenmiştir. Görüşmelere ait nitel veriler belirlenen temalar bazında içerik analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the achievement and thinking levels of senior class preservice elementary mathematics teachers while learning the circle concept with dynamic mathematics software. The design of this study is descriptive mixed method. The quantitative data was gathered as a part of pre test- post test quasi-experimental design. However qualitative data were collected as a part of case study. Quantitative data collection instruments are the geometric thinking levels test and the geometry attitude scale developed by the researcher. Qualitative data was acquired by screen records, work sheets and semi-structured interviews. 18 senior class preservice teachers were participated in the study. At the beginning of this study Van Hiele geometric thinking test and circle achievement test was implemented as pre-test. During the 5 weeks study preservice mathematics teachers practiced the activities, which were developed by the reasearcher, by using dynamic mathematics software. In this period preservice mathematics teachers studies in computer environment was recorded by a screen record software. At the end of this 5 weeks study Van Hiele geometric thinking test and circle achievement test was administered as post-test. Additionally, semi-structured interviews were carried out with 9 preservice mathematisc teachers who were selected randomly. Quantitative data which was collected during the study was analysed by SPSS 15.0 packaged software. Due to the sample of the study is less than 50 and not distributing normally data were analysed by Wilcoxon Signed Rank Test. Findings revealed that pre-test and post-test results of pre service mathematics teachers geometry achievement and Van Hiele thinking levels has significant differences for the benefit of post tests. For determining the gain levels of preservice mathematics teachers, data from screen records were firstly codified and then analysed by semantic content anlaysis according to TTKB (2013) mathematics process proficiencies which were adapted from NCTM (2000) teaching standards. In this context data were described on the basis of prespecified 4 themes. Voice records from semi structured interviews with intent to identify the views of preservice mathematics teachers were transcripted, codified and the themes are specified. Qualitative data acquired form interviews were analysed with content analysis according to these themes.