The transformative role of play in/for public spaces
Oyun kavramının kamusal mekanlar için(de) dönüştürücü rolü
  1. Tez No: 834022
  2. Yazar: MÜGE SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışma, kentsel kamusal alanlardaki oyunun çok yönlü doğasını araştırmayı ve bunu yaparken dinamik ve etkileşimli kamusal ortamların tasarımında itici bir güç olarak oyunun özgürleşme ve dönüşüm potansiyelini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Oyun kavramının özellikle Johan Huizinga'nın ufuk açıcı çalışmasının merceğinden incelenmesi bu çalışmanın temel taşını oluşturur. Oyunun günlük yaşamdaki ve toplumsal kültürdeki temel rolünü vurgular. Duyarlılık, keyif alma, oyunsallık, Homo Ludens, özgürlük, kendiliğindenlik, sihirli çember ve ritüel gibi temel kavramları oyunun temel unsurları olarak tanımlar. Araştırma, oyunun kamusal alanlarda nasıl etkileşime girdiğini, günlük yaşamı etkilediğini ve potansiyel olarak özgürleşmeyi ve dönüşümü teşvik ettiğini araştırr. Bu, oyun teorisi ile kamusal alan teorisini iç içe geçiren“Oyunsal Akış”çerçevesinin formüle edilmesini sağlar.“Oyunsal Akış”çerçevesi, oyun teorisindeki kavramlar ile kamusal alan teorisindeki kavramlar arasındaki birbiri içerisine geçmiş durumdaki ilişkisinden elde edilen temel parametreleri içerir. Tez, gözlemlenen örneklerin ve literatürdeki ve yayınlanmış örneklerin kapsamlı bir incelemesini içerir. Bu örnekleri etkileşim, görünürlük veya sahnede olma, erişilebilirlik, oyunsallık, özgürleşme, dönüşüm ve sosyal yönelim parametrelerine göre değerlendirir. Bu parametrelerin ilgili literatürle uyumu sistematik olarak belgelenmiştir. Bu parametrelerin analizi, kamusal alanlarda oyunsal bir akışın çerçevesini çizmeye çalışır. Bu tez, oyun, kamusal alanlar, gündelik hayat ve aktörleri arasındaki simbiyotik ilişkinin daha derin tartışılmasına ve anlaşılmasına katkıda bulunur. Oyunu, etkileşimi ve kullanıcı katılımını benimseyen, sonuçta kamusal mekanı zenginleştiren ve canlı, ilgi çekici mekanların yaratılması konusunda teşvik eden kapsamlı bir çerçeve sunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to delve into the multifaceted nature of play within urban public spaces and, in doing so, unlock its potential for emancipation and transformation as a driving force in the design of dynamic and interactive public environments. This study centers on Johan Huizinga's pivotal work on play, highlighting its fundamental role in everyday life and social culture. It identifies key concepts like responsiveness, enjoyment, non-seriousness, Homo Ludens, freedom, spontaneity, the magic circle, and ritual as core elements of play. The research explores how play interacts within public spaces, influencing everyday life and potentially driving emancipation and transformation. This leads to the development of the“Playful Flow”framework, which intertwines play theory and public space theory. The“Playful Flow”framework incorporates key parameters derived from the intricate interplay between concepts from play theory and those within public space theory. The thesis involves a thorough examination of observed examples and examples from literature and published ones. It evaluates these cases based on the parameters including interaction, visibility/stage presence, accessibility, playfulness, emancipation, transformation, and social orientation. The alignment of these parameters with relevant literature is systematically documented. The analysis of these parameters serves as the central means for assessing their pivotal role in evaluating the impact of cultivating a playful flow within public spaces. This thesis contributes to a deeper understanding of the symbiotic relationship between play, public spaces, everyday life and its actors. It offers a comprehensive framework for designing public environments that embrace playfulness, interactivity, and user participation, ultimately enriching the urban landscape and fostering vibrant, engaging public spaces.