Karikatür animasyonuna dayalı çevrimiçi öğrenme ortamının öğrencilerin başarısına, fen öğrenmeye yönelik motivasyonuna ve mizaha yönelik tutumuna etkisi
The effect of online learning environment based on caricature animation on students' success, motivation for learning science and attitude to humour
- Tez No: 349081
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı karikatür animasyonuna dayalı çevrimiçi öğrenme ortamının öğrencilerin başarısına, fen öğrenmeye yönelik motivasyonuna ve mizaha yönelik tutumuna etkisini incelemektir. Araştırmada öntest - sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni çevrimiçi öğrenme ortamıdır. Çevrimiçi öğrenme ortamında karikatür animasyonlarının bulunması veya bulunmaması durumuna göre iki alt düzeyi vardır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise öğrencilerin başarıları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve mizaha yönelik tutumlarıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2012-2013 öğretim yılı Güz döneminde Kırşehir Hüsnü M. Özyeğin İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören; fen ve teknoloji dersini alan 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma, deney grubunda 23 ve kontrol grubunda 23 olmak üzere toplam 46 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verileri toplamak amacıyla başarı testleri, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği, mizaha yönelik tutum ölçeği, çevrimiçi tartışma ortamı ve öğrenci mülakat formu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, karikatür animasyonlarının bulunduğu çevrimiçi öğrenme ortamında çalışan öğrencilerin başarıları, karikatür animasyonlarının bulunmadığı çevrimiçi öğrenme ortamında çalışan öğrencilerin başarılarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Her iki gruptaki öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve mizaha yönelik tutum puanları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca, karikatür animasyonları bulunan ortamda çalışan öğrencilerin ortama yönelik görüşlerinin olumlu olduğu, eğlendikleri, memnun oldukları ve çalışmaktan zevk aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of online learning environment based on caricature animation on students' success, motivation for learning science and attitude to humour. For the research, we used a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group. Independent variable of the research is online learning environment. Online learning environment has two sublevels with reference to the existence and the lack of caricature animations. Dependent variables of the research are the students' success, their motivation for learning science and their attitudes to humour. The research's working group consists of the 7th grade students receiving education in Kırşehir Hüsnü M. Özyeğin Primary School and taking the Science and Technology Course in the education year of 2012-2013. The research was carried out with the participation of 46 students in total, 23 of them were in the experimental group and 23 were in the control group. In order to collect the data, we used achievement tests, a scale of motivation for learning science, a scale of attitude to humour, online discussion environment and student interview form. As a result of the study, it was found out that the success levels of the students studying in an online learning environment with caricature animations are significantly higher than those of the students studying in an online learning environment which lacks caricature animations. There was not any significant difference between the points of attitude to humour and motivation for science learning regarding the students from the both groups. It was also observed that the students studying in an environment with caricature animation expressed positive opinions about the environment and they enjoyed, appreciated and derived pleasure from studying.