İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin tüketici eğitimi konusundaki bilgi ve tutumlarının incelenmesi
The study of the knowledge and attitudes of the students who are in second grade elemantary school to consumer education
  1. Tez No: 349107
  2. Yazar: OZAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan, yaşamı boyunca ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hangi mal ve hizmetleri kimden, nasıl ve ne zaman satın alacağına ilişkin kararlar almasını gerektiren bir tüketim süreci içerisinde yer alır. Günümüz bireyleri bu sürece çok küçük yaşlardan başlayarak dahil olmaktadır. Bu açıdan, çocukların tüketim olgusunun dışında düşünülmesi pek mümkün değildir. Özellikle çocukların dolaylı tüketici konumundan sıyrılarak; doğrudan tüketimin içinde yer alacağı döneme geçiş sürecinde, ilköğretim ikinci kademe öğrenciliğini kapsayan ön ergenlik dönemi, kritik bir öneme sahip olmaktadır. Bu araştırma, İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin; tüketici kavramı, tüketici hakları, sorumlulukları ve tüketici eğitimine yönelik bilgi düzeyleri ile tutumlarını incelemek amacıyla planlanmış ve 400 ilköğretim ikinci kademe öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada; ilköğretim ikinci kademe öğrencilerine, bilgi testi ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Test ortalama puanları arasında fark bulunduğunda bu farklılık 0.05 önemlilik düzeyi esas alınarak yorumlanmıştır. Verilerinin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programından yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; araştırmaya katılan öğrencilerin % 54,2 si kız, % 45,8?i erkektir.
Özet (Çeviri)
Human being takes part in the process of consumption which requires taking decisions about which goods and services from whom, how and when he/she will get with the aim of meeting its needs throughout his/her life. People today are included in this process begining from a very young age. In this respect, it?s impossible to think the children outside the phenomenon of consumption. Especially in the process of transition period in which children will take part in direct consumption scraping from the position of indirect consumer, pre-adolescence period,that covers the students in second grade elemantary school,has critical importance. This study was planned with the purpose of analyzing the levels of knowledge and attitudes of the students in second grade elemantary school to the concept of consumer, consumer rights, responsibilities and consumer education.It was pursued on 400 students in second grade elemantary school. Survey method was utilized in the study. Knowledge test and scale of attitude was applied to the students in second grade elemantary school in this study. As a difference was found between the average scores of test, this difference was explained on the basis of 0,05 importance level. SPSS(Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 program was utilized for the evaluation of data.