İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin iş doyumu: Niğde ili örneği
Job satisfaction of primary school teachers: Niğde sample
- Tez No: 349108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, devlet ilköğretim okullarda görev yapan öğretmenlerin iş doyumu düzeylerini bazı demografik değişkenler açısından saptamaktır. Aynı zamanda elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin hangi boyutlarda düşük olduğunu tespit etmek, hangi değişkenlere göre farklılaşma gösterdiğini belirlemek ve gelişme sağlayacak önerilerde bulunmaktır. Araştırmada tarama modeli tercih edilmiştir. Örneklem seçiminde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma örneklemini, 2012-2013 öğretim yılında Niğde ili Merkez devlet ilköğretim okullarında görevli toplam 378 (n=378) öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada Spector (1994) tarafından geliştirilen 36 madde ve 9 faktörden oluşan alpha katsayısı .82 olarak tespit edilen İş Doyumu Ölçeği (Job Satisfaction Survey) kullanılmıştır. Niğde ili Merkez ilçe sınırları dahilinde bulunan okullar bir küme sayılmış ve belirlenen okullara çalışma yapabilmek için önce resmi izin alınmıştır. Daha sonra ilgili okul yöneticileri ve öğretmenler ile görüşülerek anket çalışması gönüllülük esasına dayalı olarak yapılmıştır. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde, öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin düşük olduğu görülmektedir. Bununla beraber yapılan analiz sonucu, yaş ve kıdem değişkenleri iş doyumu puanları açısından anlamlı farklılık ifade etmemektedir. Öğrenim ve branş değişkenleri açısından öğretmenlerin iş doyumu puanlarında p< .05 düzeyinde anlamlı bir farklılık mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is identify primary school teachers job satisfaction levels. Finding teachers low satisfaction level or dissatisfaction and identifying which factor differences could help to improve teachers job satisfaction levels may improve teachers ability on students and schools. Spector?s Job Satisfaction Survey -JSS (1994) used at the study. This survey includes 36 question and 9 factors and Cronbach Alpha value is .82. Nigde City Center primary school teachers-at 2012-2013 semester -is the universe and cluster sampling method used at the study. Nigde City Center public schools were used as cluster, 378 (n=378) of the survey returned found suitable for the study. As the result of the study teachers job satisfaction levels found low . As the result of analysis differences among job satisfaction and gender age and promotion are not significant.