Okuma yazma becerilerini destekleyici duyu eğitimi programının 61-66 aylık çocukların okuma yazma becerilerine etkisi
The effect of sensory education program supporting the reading and writting skills of 61-66 month old children
- Tez No: 349109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu araştırma, okuma yazma becerilerini destekleyici duyu eğitimi programının 61-66 aylık çocukların okuma yazma becerilerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim yılında Ankara il merkezi Keçiören ve Altındağ ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarına devam eden 61-66 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, bağımsız anaokullarına devam eden 61-66 aylık çocuklar arasından tesadüfî olarak seçilen 52 çocuk oluşturmuştur. Örneklemi oluşturan çocukların 25?i deney grubu, 27?si kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada, çocuklar ve ailelerine ilişkin genel bilgileri toplamak amacıyla ?Genel Bilgi Formu?, Okuma Yazma Becerilerini Destekleyici Duyu Eğitimi Programı?nın etkililiğini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen değerlendirme formları ve çocukların okuma yazma beceri gelişimini değerlendirmek amacıyla Yazıcı (2010) tarafından geliştirilen ve geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan
Özet (Çeviri)
The current study was carried out to investigate the effect of sensory education program supporting the reading and writing skills on the reading and writing skills of 61-66 month old children. The population of the research consisted of 61-66 month old children attending to independent kindergartens acting under the Ministry of Education in the central towns of Keçiören and Altındağ, in the city of Ankara in the educational year of 2012-2013. The sampling of the research were comprised of 52 children chosen randomly among the 61-66 month olds attending to an independent kindergarten. Of the children comprising the sampling, 25 were determined as the test group and 27 as the control group. In the research, ?General Information Form? was used to gather general knowledge of the children and parents; evaluation forms that were developed by the researcher were used in order to evaluate the application process of the sensory education program supporting the reading and writing skills were used; and ?The Test for the Investigation of Reading and Writing Skills of 61-72 Month-Old Children? that was developed by Yazıcı (2010) in order to evaluate the reading and writing skills were used. For the analysis of the data obtained in line with the main purpose of the research; the significance of the difference between the mean scores obtained by ?The Test for the Investigation of Reading and Writing Skills of 61-72 Month-Old Children? was tested through ?t Test at Independent Groups? technique in order to determine the equivalence of the test and control groups as the first step. Whether the difference between the corrected posttest mean scores depending on the pretest results of ?The Test for the Investigation of Reading and Writing Skills of 61-72 Month-Old Children? for both test and control groups was significant was tested through one factor ANOVA. In order to test the difference between the pretest, posttest and follow-up test mean scores at ?The Test for the Investigation of Reading and Writing Skills of 61-72 Month-Old Children?, two way ANOVA repeated measures were applied. At the end of the study, upon the comparison of the pretest achievement mean scores of the children in test and control groups, no significant difference was found (p>0.05), while a significant difference was found in favor of the test group in the posttest achievement means scores of the test and control groups carried out following the application of the Sensual Education Program Supporting the Reading and Writing Skills.