Kahramanmaraş ili Maraş işi (dival işi) işlemeleri
Current folk needlework (dival needlework) in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 349119
  2. Yazar: NESLİHAN ZAYIF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KÖKLÜ KASAPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sanatın temeli, insan ihtiyacından beslenmektedir. İnsan ihtiyaçları zamanla farklı sanat dallarının ortaya çıkmasına, gelişip ilerlemesine neden olmuştur. Bu önemli sanat dallarından biriside el sanatlarıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda el sanatlarına olan ilginin azaldığı gözlenmektedir. Bunun en büyük nedeni ekonomik sorunlar, zaman ve teknolojinin ilerlemesidir. Araştırmada, Kahramanmaraş ilinde bulunan Maraş işi iğne teknikleri ile işlenmiş ürünler tespit edilerek ürünlerin özellikleri bilimsel olarak ortaya konmuştur. Araştırmayla bu alanda yapılacak çağdaş eğitime hizmet vermek, yeni uygulama alanlarında kullanılma imkanı sağlamak ve böylece yok olmaya yüz tutan geleneksel sanatlarımızı yaşatmak amaçlanmıştır. Araştırma materyaline ulaşılabilmesi için Kahramanmaraş ilinde Maraş işi iğne teknikleri ile yapılan 22 adet ürün araştırma kapsamında incelemeye alınmıştır. Çalışmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yöre ile ilgili bilgiler verilmiş, sanat, el sanatları, işleme sanatı ve Maraş işinin tarihsel gelişimleri incelenmiş, Kahramanmaraş?ta uygulanan Maraş işi iğne tekniklerinin meslek analizleri yapılarak işlem yaprakları hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında incelenen ürünlerin belgelenmesi amacıyla fotoğrafları çekilmiş, ürünlere ait bilgiler hazırlanan bilgi formalarına kaydedilmiş ve elde edilen bilgiler bulgular kısmında tablolaştırılarak genel sonuçlara varılmaya çalışılmıştır. İnceleme sonucu elde edilen verilere göre; Maraş işine ait ürün çeşitleri, işlemelerin zemin, işleme, süsleme ve kenar temizlemelerinde kullanılan gereç, renk, teknik, motif ve kompozisyon özellikleri tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümünde ise elde edilen verilerin değerlendirmeleri yapılmıştır. Konuyla ilgili araştırmaların yapılması, halkın bilinçlendirilmesi ve ürünlerin sergilenmesi hususlarında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Base of the art feeds from the human needs. The advancement of human needs developed over time has led to the emergence of different forms of art. One of these important art is handwork art. As a result of studies has been observed that interest in handwork is decreased. The biggest reason of this is economic issues, time and technology progresses. In the study, in the province of Kahramanmaraş Maras work with needle techniques have been demonstrated in the scientific characteristics of the products identified and processed products. The purpose of this research is to serve contemporary education, to provide a possibility for new application areas thus disappear and deliver the traditional arts. In order to access the research material 22 products made with Kahramanmaraş needle techniques were reviewed. In this study descriptive research model was used. Within this research arts crafts and embroidery also examined their historical development Maraş works, also given information about the region, Maraş needle work techniques analysis was applied in order to prepare process sheet. In order to documenting researched products, they photographed, information about products were recorded and tabulated at the general conclusion findings were studied. According to data obtained through examination Maraş range o products, process, decoration and materials used to clean up edges, color, techniques motif and composition were determined. Into the recommendation part, data obtained were analyzed, made at the relevant research public awareness and display of precuts also some relevant subjects suggested.