The effects of teaching negative politeness strategies on oral communication skills of prospective EFL teachers
Negatif kibarlık stratejilerinin öğretiminin İngilizce öğretmen adaylarının sözlü iletişim becerilerine olan etkileri
  1. Tez No: 349120
  2. Yazar: SİBEL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretmen adaylarının sözlü iletişim becerilerinin gelişimi için Sözlü İletişim Becerileri dersinde negatif kibarlık stratejilerinin öğretiminin etkilerini araştırmaktadır. Çalışmada deneysel araştırma desenlerinden ön-test son-test kontrol gruplu deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma 2012-2013 akademik yılı Bahar Döneminde gerçekleştirilmiştir ve deney sürecini tamamlamak on hafta almıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi, İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı?nda okuyan birinci sınıf öğrencilerinden oluşan iki grup oluşturmaktadır. Nitel veriler, ön-test ve son-test olarak kullanılan bir söylem tamamlama testi ve deney süreci sonunda uygulanan bir yazılı görüşme formu yoluyla elde edilmiştir. Çalışmanın ön-test ve son-test sonuçlarının analizi ve karşılaştırılması, öğretmen adaylarının deney sürecinden sonra sözlü iletişim becerilerini geliştirdiklerini göstermiştir. Yazılı görüşme formu sonuçları öğrencilerin negatif kibarlık stratejilerini öğrenmeye yönelik olumlu görüşlerini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrenciler bu stratejileri İngiliz Dili Eğitimi öğretim programındaki bir derste öğretilmesinin gerekliliğini vurgulamışlardır. Dolayısıyla, Sözlü İletişim Becerileri dersinde negatif kibarlık stratejilerinin öğretiminin öğretmen adaylarının sözlü iletişim becerilerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bulgular sonucunda, ileride yapılabilecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of teaching negative politeness strategies in Oral Communication Skills course for the development of oral communication skills of prospective EFL teachers. The randomized pre-test post-test control group design as an experimental research design was used in this study. The study was carried out in the Spring Semester of 2012-2013 academic year and the treatment process took ten weeks to complete. The study group of the research comprises two groups of freshmen pre-service teachers at Gazi University, English Language Teaching Program. The quantitative data were gathered through a discourse completion test applied as pre and post-tests and through a written interview form conducted at the end of the treatment process. The analysis and comparison of pre- and post-test results indicated that the pre-service teachers improved their oral communication skills after the treatment process. The written interview form results showed that they had positive opinions towards learning negative politeness strategies. They also emphasized the necessity of teaching these strategies in one of the courses at ELT curriculum. Therefore, it was concluded that teaching negative politeness strategies in Oral Communication Skills course is effective for developing oral communication skills of prospective EFL teachers. According to the findings, suggestions are made for further studies.