Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren araştırma ve uygulama çiftliği topraklarının toprak ve su koruma yönünden planlaması
- Tez No: 34914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA R. ÇANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ KENAN EVREN ARAŞTIRMA ve UYGULAMA ÇİFTLİ?İ TOPRAKLARININ TOPRAK ve SU KORUMA YÖNÜNDEN PLANLANMASI Harun AKIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Entitûsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Mustafa R. ÇANGA 1994,Sayfa: 87 Jüri: Doç.Dr. Mustafa R. ÇANGA Jüri: Doç. Dr. Sadık USTA Jüri:Prof.Dr. Alaattin TAYSUN Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma Uygulama Çiftliği Topraklarının Çeşitli özelliklerinden yararlanarak, Üniversal Toprak Kayıpları Eşitliği (ÜSLE) ile Rüzgar Erozyonu Denklemi çözülmüş ve toprakların erozyon duyarlılık faktörleri belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonucu olarak, erozyonla oluşan toprak kayıplarının toprak kaybı toleransı sınırına indirilebilmesi için gerekli toprak koruma önlemleri tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Erozyon Duyarlılığı, ÜSLE Denklemi, Rüzgar Erozyonu Denklemi, Tolerans Sınırı.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT MasteısThesis SOIL AND WATER CONSERVATIONAL PLANNING OF KENAN EVREN EXPERIMENTAL FARM SOILS OF AGRICULTURAL FACULTY OF ANKARA UNIVERSITY Harun AKIN Ankara Universtty Graduate School of Natural and Applıed Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Assoc.Prof. Dr.Mustafa R. ÇANGA 1994, page:87 Jury: Assoc.Prof.Dr. Mustafa R. ÇANGA Jury: Prof.Dr. Alaattin TAYSUN Jury: Assoc.Prof.Dr. Sadık USTA in this research, using different soil properties of the Kenan Evren Research and Tramıng Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara, Universal Soil Loss Equation (ÜSLE) and Wınd Erosion Equation was solved and erosion susceptibility of the soils was determined. As a conclusion of this research was found out the necessary soil conservation practices which reduce the soil loss to the tolerance limit KEY VVORDS: Erosion susceptebility, ÜSLE equation, Wmd erosion equation, Tolerance limit,