Turkısh foreıgn polıcy durıng the détente perıod of the cold war
Soğuk savaş'ın yumuşama döneminde Türk dış politikası
- Tez No: 349457
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Uluslararası İlişkiler camiasında Soğuk Savaş dönemi önemli bir yer teşkil eder. Soğuk Savaş genelde 1945-1990 aralığı olarak nitelendirilir. Yumuşama dönemi Küba Krizi (1962) ile Helsinki Nihai Senedi (1975) arasındaki dönemi kapsar. Bu dönem içinde hem her iki süpergüç, ABD ve SSCB, hem de her iki kamp beraberce barış içinde yaşama siyaseti uygulamışlardır. Soğuk Savaş?a rağmen, dünya için nükleer bir savaş söz konusu olmadığından, ülkeler ticari ve kültürel antlaşmaları da kapsayan yoğun bir diplomasi içeren bir strateji uyguladılar.Batı Kampının sadık bir üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti kendi bünyesinde ve dış politikasında önemli değişimler geçirmiştir. Bu tez dönem içerisindeki Türkiye?nin stratejisini, hedeflerini ve tavırlarını yakından incelemiştir. Türk Hükümetleri hem uluslararası alandaki değişimler hem de endüstrileşme ve Kıbrıs meselesinde destek bulabilmek için Türk dış politikasını yeniden değerlendirdiler. Bu yeni siyasa demokratikleşme, şehirleşme ve ekonomik problemlere rağmen şevkle uygulanmıştır. Detante dönemindeki bu siyasi değişimi anlamak için, yazar Türkiye?yi Federal Almanya ile karşılaştırmıştır. Sonuç bölümünde yazar Türkiyenin SSCB ile yakınlaşması sonucu yumuşama döneminde endüstrileşme hedefini gerçekleştirdiğini tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most crucial periods of international relations is the Cold War period. Commonly Cold War is dated from 1945 to 1990. The Détente period concerns a time interval from the Cuban Missile Crisis (1962) to the Helsinki Final Act (1972). Within this period superpowers, the USA and the USSR and both blocs started a new policy of `peaceful co-existence?. Nuclear war was not an option for the world, thus despite the conflict, countries choose a strategy of immense diplomacy culminated with trade and cultural agreements. The Republic of Turkey, a loyal member of the Western Bloc, went through important changes domestically and in matters of foreign policy during this period. This thesis provides a genuine insight to Turkey?s strategies, aims and behaviors. Not just because of the change of international scene, but also because of the need to industrialize and to gain support regarding Cyprus, Turkish governments re-organized the Turkish foreign policy and implemented it with enthusiasm despite internal problems of democratization, fast urbanization and economical problems. As an important part of understanding détente period, the author compared Federal Republic of Germany with the Republic of Turkey. In the conclusion, the authors? finding is that Turkey was successful in reaching her goal of industrialization during the détente period due to her improving ties with the USSR.