The couplings of electromagnetic and dirac spinor fields to gravity
Elektromanyetik ve dirac spinör alanlarının gravitasyona bağlanması
  1. Tez No: 349581
  2. Yazar: ÖZCAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZDEMİR, PROF. DR. TEKİN DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gravitasyon teorisiyle ilgili yeni öngörüler elde edebilmek için,elektromanyetik ve spinör alanlarının gravitasyona bağlanmalarınıinceliyoruz.İlk olarak, d-boyutta Einstein-Cartan gravitasyon teorisiniözetledikten sonra diferansiyel formların dış cebirini kullanarakdört boyutta elektromanyetik alanların gravitasyona minimalolmayan bağlanmalarını düşünüyoruz. Genel $RF^2$ formunda terimleriçeren Lagrangian tarafından tariflenen minimal olmayanbağlanmalar için alan denklemlerini elde ediyoruz. Minimalolmayacak şekilde bağlanmış burulmasız olan Einstein-Maxwellteorisi ile birlikte minimal olmayacak şekilde bağlanmış burulmada içerebilen Einstein-Cartan-Maxwell teorisini de hesabakatıyoruz. Özel olarak, bu teorilere analitik, düzlem yüzlü dalgave küresel simetrik, durgun manyetik tek-kutup çözümleribuluyoruz. Bu çözümler klasik elektrodinamik yasalarını yüksekhassasiyetlere kadar doğrulamaktadır. Bu yasalarsıcaklık basınç ve yoğunluğun bazı uç koşullarda olduğu astrofiziksel olaylarıtariflemek için kullanılabilir. Bu uç koşullar altında, buyasalardan sapmalar elektromanyetik alanlar ve gravitasyonarasında yeni etkileşim türlerine atfedilebilir.Bilinen evrenin büyük bir kısmı fermiyonlardan oluştuğu içinfermiyonların gravitasyona bağlanmalarının etkilerini bilmekönemlidir. Fakat, dört boyutta spinör alanlarının bu davranışınıbilmek kolay değildir. Üç boyutta bu sistem kısmen basitleşir. Büyüzden, ikinci olarak, (1+2)-boyutta Einstein-Cartan-Diracteorisinin formalizmini dış diferensiyel form hesabını kullanarakveriyoruz. Yani gravitasyona Dirac spinör alanını bağlayarakvaryasyon yöntemiyle alan denklemlerini elde ediyoruz. Uzay-zamanburulmasını Dirac yoğunlaşmış alanları cinsinden elde ediyoruz.Dirac spinörünün yokluğunda $AdS_3$ durgun metriğine dönüşendurağan çembersel simetrik tam çözümleri belirliyoruz.
Özet (Çeviri)
In order to obtain new insights into gravity, we investigate the couplings ofelectromagnetic and spinor fields to gravity.Firstly, after we summarized Einstein-Cartan Gravity ind-dimensions using the algebra of exterior differential forms, weinvestigate couplings of electromagnetism to gravity in fourdimensions. We obtain the field equations of the non-minimalcouplings described by a Lagrangian that involves generic$RF^2$-terms. We consider both theories without torsion, which is called non-minimally coupledEinstein-Maxwell theory and with torsion which is called non-minimallycoupled Einstein-Cartan-Maxwell theory. In particular, we give a classof exact plane wave solutions and static, spherically symmetricmagnetic monopole solutions. The solutions verify the predictionsof the classical laws of electrodynamics up to high levels ofaccuracy. These are the laws that are usually extrapolated todescribe astrophysical phenomena under extreme conditions oftemperature, pressure and density. Any departures from these lawsunder such extreme conditions may be ascribed to new types ofinteractions between the electromagnetic fields and gravity.Since major part of the known universe consistsof fermions, it is important to know the effects of the fermionscoupled to gravity. But it is not easy to determine the behaviorof spinor fields in four dimensions. Nevertheless, in threedimensions, the system is simplified partly. Therefore, secondly,we formulate Einstein-Cartan-Dirac theory in (1+2)-dimensionsusing the algebra of exterior differential forms. That is, wecouple a Dirac spinor to gravity and obtain the field equations bya variational principle. We determine the space-time torsion to begiven algebraically in terms of the Dirac condensate field. Wegive circularly symmetric, exact solutions that collapse to$AdS_3$ geometry in the absence of a Dirac spinor.