Sesaltı jet motorlu uçakların uçuş performans analizi
Performance analysis of subsonic aircrafts
- Tez No: 349592
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ADİL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Visual Basic programlama dili kullanılarak sesaltı jet motorlu uçakların performans analizini yapan bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılımın daha kolay kullanılabilmesi bakımından, kullanıcı tarafından sağlanan veri girişleri ve program çıktıları için bir arayüz tasarlanmıştır. Hazırlanan bu yazılım uçuşun değişik aşamaları için analitik ve sayısal yöntemleri kullanarak temel performans hesaplamaları yapabilmektedir. Temel uçuş aşamaları kalkış-iniş, tırmanma-alçalma, seyir uçuşu ve dönüş aşamasıdır. Burada kullanılan analitik ve sayısal yöntemlerdeki denklemler uçağın maddesel kütle olduğu, uçağın simetrik olduğu ve ağırlık merkezinin değişmediği kabulleri yapılarak türetilmiştir. Bu yazılımda bazı uçuş halleri için önerilen analitik ve nümerik yöntemlerin sonuçlarının karşılaştırmasını görmek mümkündür. Yazılım ayrıca performans hesaplamalarına ait sonuçları hazır grafikler haline getirebilmektedir. Atmosfer, standart atmosfer modeli kullanarak modellenmiştir. Performans analizi yapılması istenilen uçağa ait itki ve özgül yakıt sarfiyatı verilerini bir veri dosyasından tablo halinde okuyabilmektedir. Programın test edilmesi için sesaltı bir jet motorlu uçağa ait aerodinamik, motor ve geometri bilgileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a software for analysing performances of subsonic jet aircrafts has been developed by using Visual Basic programming language. In order to facilitate the usage of the software an interface providing data input- output possibility has been designed. The software makes the calculations of basic performance of an aircraft at various stages of flight by analytical and numerical methods. The basic flight stages are take off-landing, climb-descend, cruise and turning. The equations used in analytical and numerical methods are derived with the assumptions that an aircraft has a concentrated point mass at the centre of gravity, is symmetric and its center of gravity is fixed. With this software it is possible to compare the results of analytical and numerical methods for some flight conditions. Moreover, the results of performance calculations can be displayed by graphs. The atmosphere is modelled using the standard atmosphere model. The thrust and specific fuel consumption data of the aircraft to be analized are introduced from the related data files. A test application is realized by using given aerodynamic, engine and geometry data of a subsonic jet aircraft.