Bir sesaltı (subsonic) rüzgar tünelinin tasarımı ve kurulması
Design of a subsonic wind tunnel and its construction
- Tez No: 7375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hareket eden herhangi bir cisim üzerinde hava ile sürtünmeden dolayı bir. direnç kuvveti oluşmaktadır. Cis min hızı nekadar yüksek ise oluşacak olan direnç kuvveti hızın karesi ile orantılı olarak, direnç gücü ise hızın küpü ile orantılı olarak artmaktadır. Bu durum özellikle kâra vasıtalarında effektif gücün azalmasına neden olmak tadır. Ayrıca uçak kanatlarında olduğu gibi, oluşacak olan aerodinamik kuvvetlerin büyüklüğüne yine kanatların aero dinamik yapısının etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bu olayların incelenebilmesi ve temel aerodinamik problem lerin çözülebilmesi için rüzgar tünellerine ihtiyaç duyul maktadır., Bu çalışmada bu maksatlara uygun olarak rüzgar tünel lerinin tasarımı ile ilgili temel bilgiler verilmiştir.Bu bilgilere uygun olarak kapalı devre sesaltı (Subsonic) bir rüzgar tünelinin kurulması gerçekleştirilmiştir. Böy lece ilerde bu konu ile ilgili çalışmak isteyenlere iyi bir imkan sağlanmıştır. Sistem kurulup çalıştırıldıktan sonra yapılan hız ölçümleri yapılan çalışmanın istenen amaca uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study of effects of air oh a flow submerged is important from engineering point of view. Most problems of experimental aerodinamics are connected to the study of motion of the fluid relative to a stationary body. A drag: force acts to the body because of viscous effects. If the velocity of flow increases, the drag force will increase proportional to square of the velocity and the drag power will increase proportional to the third power of the velocity. On the other hand, the shape of the body affects aerodynamical forces on the body, Therefore, we need a wind tunnel to make research on the aerodynamic problems. For this purpose, a subsonic wind tunnel designed and constructed. The measurements of the velocity of air in the test section of the tunnel at different cross- sections showed that the Velocity distribution in the test section was uniform. That means the desigg and const" ruction of this closed circuit subsonic wind tunnel is suitable for experimental studies.