Sigortacılık sektöründe doğrudan yabancı yatırım kararını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting foreign direct investment in the insurance industry
- Tez No: 349663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBERK SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temellerini üzerine atmış olduğu konu olan doğrudan yabancı yatırım kavramı, uluslarasılaşmanın en üst düzeyini temsil eder. Bir firma, doğrudan yabancı yatırım gerçekleştirmesi halinde tam anlamıyla çok uluslu şirket niteliği kazanacaktır. Doğrudan yabancı yatırım, firmaların uluslar arasılaşmasının ya da yabancı piyasalara girmesinin en maliyetli, en riskli, en belirsiz ve en karmaşık şeklidir.Doğrudan yabancı yatırım yapacak olan firmanın bu kararı aldıktan sonra, önünde seçebileceği birçok alternatif doğar. Bu alternatiflerden bazıları ortak yatırımlar yapmak, satın alma yoluyla diğer firmalar ile birleşmeye gitmek, stratejik işbirliklerine girmek veya özelleştirme yoluyla gerçekleşen yatırımlar yapmak olarak gösterilebilir.Sigortacılık sektöründe doğrudan yabancı yatırım yapmayı düşünen bir firmanın göz önünde bulundurması gereken birçok faktör vardır. Bu çalışmada, Doğrudan Yabancı Yatırım ile ilgili literatürde yer alan olabildiğince fazla sayıda makale ve tezin gözetilerek yapılan analiz sonucunda bu faktörler; Sosyo-politik Faktörler, Ekonomik Faktörler, Kaynak Ülke ile ilgili Faktörler ve Sigortacılık ile ilgili Faktörler olarak dört ana başlık altında gruplandırılmışlardır.Doğrudan yabancı yatırım yapacak olan firmaya rehber niteliğinde olması düşünülen bu çalışmanın uygulama kısmında, yukarıda ana başlıkları verilen faktörlerin her bir alt faktörünün hangisinin daha fazla öneme sahip olduğu araştırılacaktır. Bunun için Saaty'nin geliştirmiş olduğu ANP yönteminden faydalanılacak ve SuperDecisions programı kullanılarak bir model oluşturulacaktır. Bu program sayesinde, faktörler arasında ikili karşılaştırmalar yapılarak her bir faktörün bir diğerine olan önem düzeyi belirlenecektir. Böylelikle yatırımı yapacak olan firmanın hangi ülkede hangi faktörler üzerinde ne kadar kafa yorması gerektiği ortaya koyulmuş olacaktır.Uygulamada, Avrupa menşeili bir sigorta firmasının yatırım yapmasının söz konusu olduğu iki alternatif ülke yer alacaktır: Malezya ve Türkiye.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment, on which this study lays its foundations, is the top level performance of internationalization. A company, in the event that it makes foreign direct investment, is going to become an actual multi-national firm. It can be said that foreign direct investment is the most costly, the most risky, the most uncertain and the most complicated method of entering into foreign markets for a company.A company which is going to make foreign direct investment, has a few alternatives lying ahead. These are co-investment with another company, new investments by itself, merging by acquisition, marriages, strategical cooperations, investments by privatization and other foreign direct invesments (such as mounting, build-operate-transfer model and investments by obligation).A company has to review numerous factors before making a move of direct investment in the insurance business. The factors are grouped mainly under four headings: Socio-political Factors, Economic Factors, Factors about the Host Country and lastly Factors about the Insurance Business.In this study, the ANP method of Saaty is used, since this model has a network structure that allows the analysis of dependence among elements of the model, which makes it more powerful in situations with uncertainty, and let the problem be analyzed closer to reality. The method of getting to an answer is by consensus between the three specialists. Thus importance level of each factor is indicated as a result.In the application, there are two alternative countries to make investment for a European host insurance company: Malaysia and Turkey.