Gender based differences in occupational allocation in Turkey
Türkiye'de mesleksel dağılımda cinsiyete dayalı farklılıklar
- Tez No: 349892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de cinsiyete dayalı yatay mesleksel ayrımcılığın büyüklüğünü incelemektedir. Analiz dönemi 1965-2010 arası olarak alınmıştır. 1965-2000 arası için veri nüfus sayımlarından elde edilmiştir. 2001-2010 dönemi için hanehalkı işgücü istatistikleri verisi kullanılmıştır. Tüm analiz döneminde kullanılan veri Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınmıştır. Farklı ayrımcılık endekslerinin benzer sonuçlar gösterip göstermediğini anlamak için beş farklı ayrımcılık endeksi hesaplanmıştır. 1965-2000 arasında mesleki ayrımcılıkta artış olduğu, 2001-2010 arasında mesleki ayrımcılığın azalma yönünde bir trend izlediği bulunmuştur. Ayrıca mümkün olan dönemlerde, farklı detay seviyesindeki meslek gruplamaları kullanılarak endeksler hesaplanmış, meslek gruplamalarındaki detay seviyesinin ayrımcılık endeksleri üzerindeki etkisine bakılmıştır. Literatürdeki çalışmalarla paralel olarak, meslek gruplaması ne kadar toplulaştırılmışsa, o kadar az mesleksel ayrımcılık seviyesi elde edilmiştir. Hanehalkı işgücü verisi kullanılarak, yaş ve en son bitirilen okul değişkenlerinin mesleki ayrımcılık üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the level of horizontal occupational segregation by gender in Turkey. The analysis period is 1965 to 2010. For the period 1965 to 2000, data comes from population censuses. For the period 2001 to 2010, household labor force survey data is used. For the whole period, data is collected from Turkish Statistical Institute. Five different segregation indices are calculated in order to understand whether different segregation indices yield similar results. It is found that while occupational segregation has been increasing from 1965 to 2000, it follows a declining trend between 2001 and 2010. Additionally, for the time period it is possible, indices are calculated using different aggregation levels of occupational classification in order to see the effect of data aggregation on segregation level. Parallel to the former studies in literature, the more aggregated the occupational classification, the smaller the degree of occupational segregation obtained. Using labor force data, the effect of the variables age and last school finished on occupational segregation are examined. Occupational segregation increases with age as recorded by all the indices but there is no particular relationship between occupational segregation and last school finished.