Geometrik cisimlerin yüzey alanları ve hacmi konularının öğretiminde bilgisayar destekli öğretim ile akıllı tahta destekli öğretimin öğrenci akademik başarısına ve matematiğe ilişkin tutumuna etkisi
The effect of using computer based teaching and smart board based teaching related with the surface area and volume of geometrical objects on student's academic achievement and attitudes toward mathematics Mathematics
  1. Tez No: 349917
  2. Yazar: TUĞÇE GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. sınıf matematik dersi alan ölçme ve hacim ölçme alt öğrenme alanlarında dinamik matematik yazılımlarının laboratuvar ortamında bilgisayar destekli öğretim ve akıllı tahta destekli öğrenme ortamlarında kullanımının öğrencilerin akademik başarısına ve matematik dersine ilişkin tutumlarına etkisini belirlemektir. Bu çalışmada statik grup öntest-sontest deneysel desen ile karma yöntem araştırması kullanılmıştır. Öğrencilerin geometrik cisimler konusundaki akademik başarılarını ölçmek amacıyla Matematik Başarı Testi ve matematiğe ilişkin tutumlarını ölçmek amacıyla Matematiğe İlişkin Tutum Envanteri kullanılmıştır. Araştırmaya toplam 30 altıncı sınıf öğrencisi katılmıştır. Veri analizleri sonucu elde edilen sonuçlara göre laboratuvar ortamında bilgisayar destekli bilgisayar destekli öğretim ve akıllı tahta destekli öğrenme ortamlarında kullanımının öğrencilerin akademik başarısına ve matematik dersine ilişkin tutumlarına etkisinin ayrı ayrı incelendiğinde her iki durumda da olumlu etkilendiği sonucuna varılmıştır. Araştırmada kullanılan iki teknoloji destekli matematik öğretimi yönteminin akademik başarı ve matematiğe ilişkin tutuma etkisi karşılaştırıldığında akıllı tahta destekli öğretimin akademik başarıya etkisinin anlamlı derecede daha fazla olduğu görülmüştür. İki yöntemin matematiğe ilişkin tutuma katkılarının aynı düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, on surface and volume measurement sub class of 6th grade mathematics class, is to determine the effects of computer aided learning in lab environment and learning with intelligent board over students? academic achievement in mathematics and attitude toward mathematics. In this study, statical group pretest-posttest control group quasi-experimental study design and mixed method research were used. Mathematics Performance Test was used for evaluating students? academical success in geometrical objects. The Attitudes Toward Mathematics Inventory was used for evaluating students? attitude toward mathematics class. The study was to with 30 sixth grade students. According the results obtained from the data analysis, both computer aided learning in lab environment and learning with smart board effects positively students? academic success in mathematics and students? attitude toward mathematics. Comparing the technologies used in study, computer aided mathematics teaching methods, learning with smart board is more effective for students? academic success. Both techniques have the same effect over students? attitude toward mathematics.