NATO-CNAD faaliyetleri kapsamında yürütülen RTO teknoloji panellerinin etkinliği ve Türk savunma sanayine katkısının incelenmesi
The effectiveness of RTO technology panels that have been executed under NATO-CNA dactivities and analysis of contribution to the Turkish defense industry
  1. Tez No: 350033
  2. Yazar: AYŞE PINAR DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Günümüzde Ar-ge ve Teknoloji her sektörde önem kazanmışken, savunma sanayindeki önemini görmezden gelmek mümkün değildir. Dünyada savunma alanında ar-ge yaparak gelecek teknolojilere yön veren ve teknoloji gösterimleriyle bu alanda dünya ülkeleri için en büyük şebeke olma özelliğini taşıyan NATO-RTO (Araştırma-Teknoloji Organizasyonu) bu konsept içinde büyük öneme sahiptir. NATO-CNAD faaliyetleri kapsamında yürütülen RTO Teknoloji panellerine katılım Türkiye için dünyanın gelişmiş ülkeleriyle etkileşim, bilimsel endüstri ile kaynaşma, Türk Savunma Silah ve Sistemleri için büyük bir pazar, teknoloji eğiliminin izlenebilmesi ve ürün odaklı çalışmaların sonuçlarının NATO tarafından finanse edilen testler sırasında görülebilmesi için fırsat değeri taşımaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada RTO faaliyetlerinin katılımcılar açısından genel etkinliği analiz edilmeye çalışılmış ve RTO faaliyetlerinin Türk Savunma Sanayi'ne katkısı incelenmiştir. RTO faaliyetlerine en az bir kere katılımcı göndermiş askeri ve sivil birimlerden katılımcılara uygulanan anket soruları dört bölümde analiz edilmiştir. I. Bölümde katılımcıların profili ortaya çıkarılmış, RTO faaliyetlerinin etkinliğini ölçmeyi hedefleyen II. Bölümde ise anket sorularına verilen cevaplar SPSS yardımıyla incelenmiş ve betimleyici istatistikleri çıkarılmıştır. Buna göre, katılımcılar RTO faaliyetlerini iyileştirmeye açık olmakla birlikte genel olarak etkin bulmuşlardır. Katılımcıların değerlendirmelerine etki edebilecek demografik, mesleki ve faaliyetsel değişkenlerin önem kontrolü“Tek- yönlü Anova Testi”ile yapılmış ve gruplar arasında istatistiksel anlamlılık taşıyan farklar bulunamamıştır. RTO faaliyetlerinin Türk Savunma Sanayine katkısını ölçmeyi hedefleyen soruları içeren III. Bölüm için de betimleyici istatistiklere ve asker ve sivil kesim arasındaki görüş farklılıklarını tespit edecek“Bağımsız Örneklem Testleri”ne ve katılımcıların değerlendirmelerine etki edebilecek değişkenlere bakılmıştır. Buna göre, katılımcılar RTO faaliyetlerinden Türk Savunma Sanayi'nin yeterli katkı sağlamakta olduğuna tam anlamıyla katılmamaktadır. RTO faaliyetleri için sağlanan kaynağı ve katılımcı sayısını yetersiz bulmakta; birimler arasında iletişim ve koordinasyon eksikliği üzerinde durmaktadır. RTO faaliyetlerinin Türk Savunma Sanayi'ne katkısını değerlendirmede yapılan“Bağımsız örneklem Testleri”sonucunda asker ve sivil katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı görüş farklılıkları tespit edilememiştir. Bunun yanı sıra, bu bölüm için de katılımcıların değerlendirmelerine etki eden ve istatistiksel anlamlılık taşıyan mesleki, demografik ve faaliyetsel bir değişken bulunamamıştır. IV. Bölümde ise katılımcılardan RTO faaliyetleri ve Türk Savunma Sanayi'nin etkileşimi üzerine kişisel değerlendirmelerini yapmaları beklenen açık-uçlu sorular sorulmuş ve bu sorulara verilen cevaplar durumun tespitine imkan verecek maddeler halinde ortaya konulmuştur. Araştırmanın son bölümünde ise Türk Savunma Sanayi ile RTO faaliyetlerinin etkileşimini arttırabilmek ve RTO faaliyetlerinden kazanılan faydayı maksimize edebilmek adına bazı önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : CNAD, Etkinlik Analizi, NATO, RTO, Teknoloji Panelleri, Türk Savunma Sanayi
Özet (Çeviri)
In present day, it is not possible to ignore the significance of R&D and technology in defense sector, by keeping in mind that it has already became important in every sector. By making research and development in defense sector and conducting future technologies for world, by having the peculiarity of being the world's one of the most biggest network in this field with its technology demonstrations ,NATO-RTO has a great significance inside this concept. The participation to the RTO technology panels which have been executed under NATO-CNAD activities, carries an opportunity value for Turkey in interaction with the world's developed countries, in swarming with the scientific industry, in creating market for our own weapons and weapon systems, in monitoring technology trend and in noting the results of product-oriented studies which have been financed by NATO. In this context, the overal effectiveness of RTO activities for participants has tried to be analyzed; and the contribution of RTO activities to Turkish Defence Industry has been studied in this work. The survey questions, that have been implemented on the participants of military and civilian units which have participated to the RTO activities at least one time, have analyzed in four sections. In the First Section, the profile of attendees has revealed. In the Second Section which aims to evaluate the effectiveness of RTO activities, the descriptive statistics for survey questions have displayed by the help of SPSS. According to this, participants evaluated the RTO activities as an effective activities overally but they find them open to improvement. The significance control of demographic, vocational and activity -oriented variables that have the potential of affecting the evaluations of participants, has been made by“One-way Anova Test”. As a result, this study does not find any statistically meaningful differences between groups. For the questions that aim to measure the contribution of RTO activities to the Turkish Defense Industry in the Third Section, this study has maintained the descriptive statistics, the results of“Independent Samples T Test”and also the role of variables that have the possibility of affecting the evaluations of participants. According to this, the participants are not totally believing that Turkish Defense Industry acquires enough contribution from RTO activities. The financial resources for attending the RTO activities and the number of participants have been evaluated as inadequate and the lack of communication and coordination among the units have become the major points. In addition to these, the results of“Independent Samples T Test”have showed that there are not any statistically meaningful differences in the opinions of military and civilian units in evaluating the contribution of RTO activities to Turkish Defence Industry. The last point which needs to be mentioned is, like in the First Section this study does not find any statistically meaningful differences between groups according to demographic, vocational and activity -oriented variables. In the Fourth section, it is expected that the participants make their own personal evaluations on the interaction of RTO with Turkish Defense Industry for the open-ended questions of this part. The responses are taken into consideration and displayed by clauses as they enable this study to reveal the current situation. In the last part of this study, some suggestions have been made in order to increase the interaction of RTO activities with Turkish Defence Industry and to maximize the assets which had being acquired from RTO. Keywords :CNAD, Effectiveness Analysis, NATO, RTO, Technology Panels, Turkish Defense Industry