Yabancı marka isimlerinin tüketici satın alma davranışları üzerine etkisi: Teknolojik ürünler üzerine bir araştırma
The effects of foreign brand names in consumer purchasing behaviors: A study on technological products
- Tez No: 350245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, yabancı isme sahip markaların tüketici satın alma davranışlarına ve satın alma kararlarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; günlük hayatta kullanılan teknolojik ürünler üreten yerli bir firmanın, teknolojik ürün kategorilerinde yer alan yeni ürünlerine yabancı marka ismi verme konusunda bir ön çalışma yaptığı senaryosuna göre bir anket hazırlanmış ve bu anket, Türkiye genelinde bulunan tüketicilere uygulanmıştır. Bu çerçevede, yabancı isme sahip markaların, fiyat ve kalite faktörleri üzerinde ne yönde bir etkiye sahip oldukları belirlenmiştir. Ulaşılan bulgulara göre; yabancı isme sahip markaların yerli isimdeki markalara kıyasla tüketiciler tarafından daha pahalı ve daha kaliteli algılandığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte; marka isminin yabancı olmasının tüketici satın alma davranışları üzerinde direkt veya endirekt bir etkiye sahip olduğunu belirlemek amacıyla hazırlanmış likert soruları aracılığıyla marka isminin etkili olduğu faktörler belirlenmiştir. Sonuca göre, yabancı isme sahip markaların tüketici satın alma davranışları üzerinde endirekt bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Yabancı isme sahip markaların; belirlenen bu faktörleri hangi yönde etkiledikleri tespit edilmiş ve bu sonuca göre bu faktörler ile tüketici satın alma kararı arasındaki ilişki yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has taken place in order to examine the effects of foreign brand names in consumers purchasing behaviors and decisions. In order to do this, a questionnaire has been prepared according to a scenario where a local company, which manufactures technological products used in daily lifes names its new products that take place in its technological product categories with foreign names and this questionnaire has been conducted throughout Turkey to consumers. In this frame, how brands with foreign names have an effect on their cost and quality factors have been determined. Conclusions reached through findings show that consumers perceive products with foreign names to be more expensive and have a higher quality by comparison to local products. In addition, the likert scale applied in order to determine whether or not foreign brand names have direct or indirect effect on consumers purchasing behavior have been used to determine which factors brand names are effective on. Results show that foreign brand names have indirect effects on consumers purchasing behaviors. It has been determined how brands with foreign names effect these factors and the relation between these factors and consumers purchasing decisions have been interpreted accordingly.