Simone de Beauvoir'ın feminizm perspektifi
Feminist perspective of Simone de Beauvoir
- Tez No: 350277
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Fransız varoluşçuluğunun önemli temsilcilerinden Simone de Beauvoir, ?Kadın nedir?? diye sorduktan sonra, bu varoluşçu soruya cevap bulabilmek için biyoloji, psikanaliz, tarihsel materyalizm, tarih ve mitoloji gibi farklı disiplinlerin bakış açılarını kullanır. Bu disiplin dallarıyla yetinmeyen Simone de Beauvoir, kadınları kendi biyolojik, sosyo-ekonomik, kültürel ve tarihsel temsilleri içinde inceler. Bu farklı analizlerin altında, Simone de Beauvoir'ın kadının erkek karşısında Öteki olarak konumlandırıldığı yolundaki varoluşçu tezini geliştirir. Beauvoir'a göre, kadın sadece erkeğin karşısında yer alan Öteki değil daha da önemlisi, özne olan erkeğin karşısında nesne olarak yer alan Ötekidir. Her durumda, erkek bağımsız bir özne olarak yer almaktayken, kadınlık ise bir nesne olarak inşa edilmiş bir durumdur. Söz konusu çalışma boyunca, Beauvoir'ın bu argümanı tartışma konusu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Simone de Beauvoir, recognized as an important contributor to the French intellectual movement known as existentialism, asks the question ?What is a woman?? and uses the perspectives of different disciplines of biology, psychoanalysis, historical materialism, history and mythology in order to reply this question. Simone de Beauvoir, who is not contended with the mentioned disciplines, examines the community of women in their appearance, their socio-economic, cultural representations and their history. Underlying these different fields of analysis, we may find the existentialist perspective of the author which shines through in her articulation of women as Other. This Other is the opposite of man but, more importantly, the Other is the opposite of subject, i.e. the object. In any case the man is situated as the subject and considers the woman as an object, as the Other. We explore this claim in the thesis