Momestra brassicae (L.) (Lepidoptera:Noctuıdae)'nin laboratuvar koşullarında bazı morfolojik ve biyolojik özellikleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 35035
  2. Yazar: SILA SUZAN BAŞAR (ONURSAL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAMESTRA BRASSICAE (L.) (Lepidoptera: Noctuidae)'nin LABORATUVAR KOŞULLARINDA BAZI MORFOLOJİK VE BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Sıla Suzan BAŞAR (ONURSAL) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Avni U?UR 1994, Sayfa: 46 Jüri: Doç.Dr.Avni U?UR j ; Prof.Dr.M.Emel ÖKTE'N ' Prof.Dr.Ali DEMİRSOY Bu çalışmada Mamestra brassicae (L)'mnlaboraruvar koşullannda morfolojisi ve biyolojisi çalışılmıştır. Araştırmada yumurtadan itibaren her biyolojik evre için morfolojik ve biyolojik veriler toplanmış ve istatistiki değerlendirmeleri yapılmıştır. M. brassicae erginlerinin vücut uzunluğu ortalama olarak dişi bireylerde 17,7 mm, erkek bireylerde 17,6 mm; kanat açıklığı dişi bireylerde ortalama 38,4 mm, erkek bireylerde 38,0 mm olarak bulunmuştur. M. brassicae yumurtalarının çapı ise ortalama 0,65 mm'dir. M. brassicae larvaları olgun hale gelinceye kadar 6-7 dönem geçirmektedir. Larvaların baş kapsülleri ise birinci dönemde 0,34-0,37 mm, ikinci dönemde 0,49-0,59 mm, üçüncü dönemde 0,60-0,93 mm, dördüncü dönemde, 1,250- 1,525 mm, beşinci dönemde 2,025-2,325 mm, altıncı dönemde 2,625-4,125 mm, yedinci dönemde 3,752-3,937 mm olarak belirlenmiştir. Dönemlere ait larva boylan ise ortalama olarak birinci dönemde 3,527 mm, ikinci dönemde 6,428 mm, üçüncü dönemde 10,1145 mm, dördüncü dönemde 14,975 mm, beşinci dönemde 21,965 mm, altıncı dönemde 33,050 mm, yedinci dönemde 33,670 mm'dir. M.brassicae'nın dişi bireylerinde ortalama pupa boyu 20,32 mm, erkek bireylerinde ise 20,01 mm; pupa ağırlığı ise ortalama dişilerde 458,6 mg, erkeklerde ise 441,4 mg olarak bulunmuştur.M. brassicae erginlerinin yaşam süresi dişi bireylerde ortalama 23 gün, erkek bireylerde ise 16,44 gün bulunmuş, dişi bireylerde yumurtlama öncesi süre ortalama 1,83 gün, yumurtlama süresi 12,41 gün ve yumurtlama sonrası süre 1,08 gün olarak belirlenmiştir. Dişiler en çok yumurtlamayı ömürlerinin 3. ve 4. günlerinde bırakmıştır. Bir dişi ömrü boyunca ortalama 1540 yumurta bırakmaktadır. M. brassicae'nin larva dönemlerinin süresi ortalama, birinci dönemde 3,752 gün, ikinci dönemde 2,400 gün, üçüncü dönemde 2,221 gün, dördüncü dönemde 2,311 gün,beşinci dönemde 3,731 gün, altıncı dönemde 7,221 gün ve yedinci dönemde 6,000 gün'dür. M. brasskae'mn toplam larva süresi ortalama 21,9 gün, yumurtadan ergine gelişme süresi ortalama 42,55 gün olarak bulunmuştur. M. brassicae pupalarının % 41,55'inin diyapoza girdiği belirlenmiş, diyapoza girmeyen pupalarda ortalama pupa süresi 16,26 gün olarak saptanmıştır. Aym türün pupalardaki cinsiyetler oram ise 1:0.93 (dişi: erkek) olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Mamestra brassicae, laboratuvar yetiştirmesi, morfolojisi, biyolojisi, fotoperiyot ve diyapoz.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON SOME MORPHOLOGICAL ON BIOLOGICAL ASPECTS OF MAMESTRA BRASSICAE (L.) (LEPIDOPTERA: NOCTUIDAE) IN LABORATORY CONDITIONS Sıla Suzan BAŞAR (ONURSAL) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc.Prof.Dr.Avni U?UR 1994, Page: 46 Jury: Assoc.Prof.Dr.Avni U?UR Prof.Dr.M.Emel ÖKTEN Prof.Dr.Ali DEMİRSOY In this study, morphology and biology of Mamestra brassicae (L.) was examined in laboratory conditions. In the study, starting from egg, in each life stage of the pest, morphological and biological data were collected and analyzed statistically. Average body length of M. brassicae adults were; for females 17.7 mm and males 17.6 mm. Wingspans were; females 38.4 mm, males 38.0. Egg diameter of M brassicae of M brassicae was found average 0.65 mm. M. brassicae larvae go through 6-7 larval stages before becoming adult. Head capsul size of larvae were found; first stag® 0.34-0.37 mm, second stage 0.49-0.59 mm, third stage 0.60-0.93 mm, forth stage 1.250-1.525 mm, fifth stage 2.025-2.325 mm, sixth stage 2.625-4.125 mm and seventh stage 3.752-3.937 mm. Average larval length, according to each stage were found as fallows; first stage 3.527 mm, second stage 6.428 mm third stage 10.1145 mm, fourth stage 14.975 mm, fifth stage 21.965 mm, sixth stage 33.050 mm and seventh stage 33.670 mm. Average pupal length of M brassicae for female and male was found 20.32 mm and 20.01 mm respectively. Average pupal weight was for females 458.6 mg and for males 441.4 mg. Average life of M. brassicae females was 23 days and males 16.44 days. In female adults average period before egg laying was 1.83 days, egg laying period 12.41 days and period after egg laying again average 1.08 days observed. MaximumIV egg laying were found on the 3th and 4th days of females. One female laid average 1540 eggs in her life. Average periods of each larval stage of M. brassicae were found as follows; first stage 3.752, second stage 2.400, third stage 2.221, fourth stage 2.311, fifth stage 3.731, sixth stage 7.221 and seventh stage 6.00 days. Total larval period of M. brassicae average 21.9 days and period from egg to adult 42.55 days were observed. It was found that 41.55 % of M. brassicae larvae wenth through diapause stage. Non-diapaused larvae average life period was 16.26 days. In same species female, male ratio was 1: 0.93. KEY WORDS: Matnestra brassicae, laboratory rearing, morphology, biology, photoperiod, diapause.