Ankara Kentinde çevre ilişkileri açısından iklimsel verilerin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 35036
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİNDE ÇEVRE İLİŞKİLERİ AÇISINDAN İKLİMSEL VERİLERİN DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA S. Bora DEMİREL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı « Danışman: Prof. Dr. Nur SÖZEN 1994, Sayfa: 201 Jüri: Prof Dr. Nur SÖZEN Prof Dr. Yalçın MEMLÛK Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA Dünyamızın nüfusu her geçen gün hızla artmakta buna bağlı olarak özellikle kentlerde yaşayan nüfus giderek yoğunlaşmaktadır. 21. yüzyıla gelindiğinde dünya nüfusunun yarısının kent merkezlerinde yaşayacağı ve yeni yüzyılın dünyasının daha çok kent görünümüne sahip olacağı anlaşılmaktadır. Kentlerde artan nüfûs bir çok sorunla beraber özellikle yerleşim sorununu ortaya çıkarmıştır. Türkiye bugün 60 milyona yaklaşan nüfusu, % 55 düzeyindeki kentleşme oranı ile dünya ortalamasının üzerinde bir nüfus artışı ve kentleşmeye sahiptir. Dünya çapında, özellikle Birleşmiş Milletler önderliğinde örgütlü bir biçimde konferanslar düzenlenmekte, bu konferanslarda global çevre sorunlarına karşı ortak önlemler geliştirilmekte, yapılan sözleşmelerle ülkelerin yasal mevzuatlarında çevre korumaya yönelik yaptırımlar getirilmektedir. Ancak ülkemiz bu konferans ve sözleşmelerin çoğuna katılmasına ve kalkınma planlarında bu konferanslarda alınan eylem planlarına yer vermesine rağmen, aldığı kararlan uygulamaların temelini oluşturan anayasa, imar kanunu ve yönetmeliklerine aktaramamaktadır. Bunun sonucunda ülkemizde yasal mevzuat çerçevesinde şekillenen kent toprağından maksimum rant kazanmaya yönelik gelişmeler olmaktadır. Bundan dolayı doğanın iklimi dengelemedeki olumlu rolü, kentsel çevremizdeki gelişmelerden olumsuz yönde etkilenmektedir. Sadece iklimi değil her türlü ekolojik veriyi dışlayarak temelinde parselasyona dayanan planlama yaklaşımı değişmedikçe imar mevzuatımızın yapılarda hiçbir ekolojik bulguya dayanmadan koyduğu (yapı yaklaşma şuurları, bina derinlikleri, kat alam katsayısı, taban alanıii katsayısı v.b.) kuralların yarattığı bir kültürel çevre çağdaş kentlere kavuşmamıza izin vermemektedir. Geleneksel planlama yaklaşımında bir kenti etkileyen ve gelişmesine yön verecek fiziksel, sosyal, ekonomik tüm verilerin araştırılmasına rağmen, sonuçta bu verilerin sentezine yönelik bir planlama geliştirilememekte, toplanan iklimsel veriler, raporları biraz daha kalınlaştırarak süslemektedir. Kentlerimiz açık ve yeşil alanlardan yoksun taşlaşmış, betonlaşmış, güneş almayan, nemli pis kokulu, tozlu, gürültülü çevrelere dönüşmektedir. Bütün bunlara karşın açık ve yeşil alanlar, sürekli gelişen estetik öz yapılarıyla, kent peyzajını zenginleştirme, iklimi iyileştirme, gölgeleme, gürültü etkisini azaltma, rekreasyon olanağı sağlama, günümüzün kirlenen kentlerinde ortaya çıkan karbondioksit emisyonlarım fotosentezle besin üretiminde kullanarak oksijen üretme, oluşturduğu kültür çevrede kent halkının fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarına yanıt verme yoluyla, kentleri çağdaş görünüme soktukları kabul edilmektedir. Çözüm olarak açık ve yeşil alanlar ile yapı kitleleri arasında kurulacak ekolojik denge, kentsel iklimi insan konforu açısından uygun hale getirecektir. Bu noktadan hareketle; çalışmada genel olarak, iklim verileri ve fiziksel planlamadaki öneminden bahsedildikten sonra, Ankara'da iklim faktörleri ve bu faktörleri etkileyen 1923'ten günümüze kadar olan planlı-plansız gelişmeler, imar mevzuatımız ve uluslararası sözleşmeler çevre, iklim, planlama açısından değerlendirilmiş, ilk ve son toplu konut örnekleri olan Bahçelievler ve Eryaman yerleşmelerinde örnekleme yapılmıştır. Sonuçta iklim verilerine dayalı nasıl bir fiziksel planlama yaklaşımı üretilmesi gerektiği önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ankara, İklim, Planlama, Ekoloji, Kentsel İklim, İklimsel Planlama, Fiziksel Planlama.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Master's Thesis A RESEARCH ON EVALUATING CLIMATIC DATA FROM THE POINT OF ENVIRONMENTAL RELATIONS IN ANKARA S. Bora DEMİREL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor Prof. Dr. Nur SÖZEN 1994, Page: 201 * Jury: Prof. Dr. Nur SÖZEN Prof. Dr. Yalçın MEMLUK Assoc. Prof. Dr. Erdoğan YAŞLICA The population of the world is increasing rapidly and subsequently the number of the inhabitants in the cities is also increasing. It is obvious that in the beginning of the 21 century half of the world's population will 1^ living in city centers and that the appearance of the new century's world will be in the form of cities. The increasing population of the cities causes the problem of inhabiting beside causing many other problems. Turkey in present with its 60 million population and with its 55% urbanization rate has a population explosion and urbanization rate above the world's average. All around the world, especially under the leadership of the United Nations, organized conferences are being held, and in these conferences joint measures are taken to solve the global environmental problems, and sanctions are brought which are directed at the protection of environment in the legal regulation of the countries by means of the agriments that are being made. However, although our country attends most of these conferences and sign agrements, and applies these to the development plans, it cannot transfer these decisions into the constitution, construction law, and regulations which are the base of implementation. As a result, in our country maximum profit is gained from the urban soil that is shaped under the frame of legal regulation. Consequently, the positive role of nature in balancing the climate is negatively affected by the developments in our urban environment. If the planning approach that is basically dependent on land plottingIV by externalizing the climate and all the ecological datas does not change, the cultural environment that is created by the rules of our construction regulations without depending on any ecological datas (the limits of the spaces between the buildings, deepness of buildings, coverage ratio, floor space ratio, etc.) will prevent us from living in modem cities. In traditional planning approach, although all the physical,social,economic datas that affect and give direction to the development of a city are studied ; no planning could be introduced for the synthesis of these datas, and the collected climatic datas make the reports more complex. Thus our cities are turning into environments without open and green spaces, patrified, without sun, wet, with bad smell, dusty and noisy. Despite all these factors, the open and green spaces,with their continuously developing esthetical original structures, provide the cities with a modern appearance by developing the urban landscape, improving the climate, shadowing, decreasing the affects of noise, ensuring recreation, producing oxygen by using the emissions of carbondioxide of polluted cities in order to produce food by means of photosynthesis. As a result, the ecological balance that will be established between open and green spaces and structure groups will make the urban climate appropriate for the comfort of human beings. Considering these facts, in this study firstly the climatic factors and their importance in physical planning is introduced, and secondly the climatic factors in Ankara and the planned-unplanned developments from 1923 till now that affect these factors, our construction regulations, and the international contracts are evaluated from the view point of environment, climate, and planning and then examples are given from Bahçelievler and Eryaman, the first and the recent cumulative residental areas. And in the final section, the kind of physical planning approach which is dependent on climatic datas is suggested. KEY WORDS: Ankara, Climate, Planning, Ecologi, Urban Climate, Climatical Planning, Physical Planning.