Diels-alder reaction for the preparation of polycarbonate block copolymers
Dıels-alder clıck tepkimeleri ile polikarbonat blok kopolimerlerinin sentezi
- Tez No: 350416
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, bilinen polikarbonat (PC)-blokkopolimerler hazırlamak için moduler bağlanma stratejisi olarak Diels-Alder tepkimesi uygulandı. ?-antrasen sonlu polikarbonat (PC), benzil 5-metil-2-okso-1,3-dioksan-5-karboksilat monomerinin halka açılma polimerizasyonunda, başlatıcı olarak 9-antrasen metanol kullanılmasıyla ve CH2Cl2 solventi içerisinde oda koşullarında 5 saatte hazırlandı. Daha sonra, ?-furan korumalı maleimid-sonlu polimerler sentezlendi. Sentezlenen ?-furan korumalı maleimid-sonlu öncü homopolimerler poli(etilen glikol) (PEG11-MI veya PEG37-MI), poli(metil metakrilat) (PMMA26-MI), ve poli(?-kaprolakton) (PCL27-MI)'dur. Uygun PC-bazlı blok kopolimerleri elde etmek için ?-furan korumalı maleimid-sonlu poli(etilen glikol) (PEG11-MI veya PEG37-MI), poli(metil metakrilat) (PMMA26-MI), ve poli(?-kaprolakton) (PCL27-MI) refluks sıcaklığında toluende PC-antrasenle click reaksiyonu ile bağlandı.Öncü homopolimerler ve onların PC-bazlı blok kopolimerlerinin karakterizasyonu GPC, NMR, DSC ve UV analizleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the Diels-Alder reaction as a modular ligation strategy is applied to the preparation of well-defined polycarbonate (PC)-block copolymers. Well-defined ?-anthracene-terminated polycarbonate (PC-anthracene) is prepared using 9-anthracene methanol as an initiator in the ring opening polymerization of benzyl 5-methyl-2-oxo-1,3-dioxane-5-carboxylate in CH2Cl2 at room temperature for 5 h. Next, well-defined ?-furan protected maleimide-terminated poly(ethylene glycol) (PEG11-MI or PEG37-MI), poly(methyl methacrylate) (PMMA26-MI), and poly(?-caprolactone) (PCL27-MI) were clicked with PC-anthracene at reflux temperature of toluene to yield their corresponding PC-based block copolymers (PC-b-PEG, PC-b-PMMA, and PC-b-PCL). The homopolymer precursors and their block copolymers were characterized by using the GPC, NMR and UV analysis.