TeO2-Na2O ikili sisteminin camlaşma davranışının ve faz dengelerinin incelenmesi
Investigation of glass formation behaviour and phase equilibria of the TeO2-Na2O binary system
  1. Tez No: 350459
  2. Yazar: KUTLU BERKAY KAVAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tellür oksit (TeO2) esaslı camlar sahip olduğu avantajlı özellikler ile optik haberleşme teknolojilerinde kullanım potansiyeline sahip malzemelerdir. Bu çalışmada TeO2-Na2O ikili sisteminin camlaşma davranışının ve faz dengelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Geleneksek ergitme-döküm tekniği ile üretilen numunelerin ısıl karakterizasyonu, diferansiyel termal analiz (DTA) cihazı ile gerçekleştirilmiştir. XRD analizi ile cam oldukları belirlenen numunelerin yapısal incelemeleri amacıyla yoğunluk ölçümleri ve Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) spektrometresi analizleri gerçekleştirilmiştir. Faz dengelerinin incelenmesi amacıyla ısıl işlem uygulanarak numunelerin ısıl dengeye ulaşması sağlanmıştır. Isıl işlem uygulanmış numunelerin ısıl analizlerinin ardından XRD ve SEM/EDS analizleriyle numunelerin faz ve mikroyapı analizleri gerçekleştirilmiş ve sistemde dengede olan fazlar tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında sistemin faz diyagramı güncellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sodium-tellurite glasses are of great interest due to their advantageous optical properties together with desirable thermal behavior for applications in optical communication systems. The present study aims to investigate the glass formation behaviour and phase equilibria of the TeO2-Na2O binary system by applying thermal, structural, phase and microstructural analysis. Samples were prepared by melt-quenching technique and thermal behavior of the samples was examined by running differential thermal analysis (DTA). Structural analysis of the glass samples was investigated by Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy . All the samples were heat-treated at above the crystallization temperatures to obtain the thermal equilibrium and X-ray diffraction (XRD) analysis was used to identify the phases in equilibrium. Scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) analysis were used to determine the morphology of the equilibrium phases.