Tersine lojistik açısından katı atık yönetiminin incelenmesi ve kazanç ençoklanması üzerine bir uygulama
Investigation of solid waste management associated with reverse logistic and income maximization model application
  1. Tez No: 350460
  2. Yazar: ÖNER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda sürekli değişen ekonomik koşullara uyum sağlayabilmek, çevresel sorunlara çözüm üretebilmek ve yasal zorunlulukları yerine getirebilmek amacıyla şirketler tarafından uygulanması hızla artan tersine lojistik süreci ve bu sürecin katı atıkların daha etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak, tersine lojistik kavramı teorik olarak incelenip nasıl tanımlandığı; tersine lojistiğin uygulanmasına neden olan güçlerin neler olduğu; kimlerin, hangi amaçla, ne zaman, nasıl rol üstlendiği gibi konulara açıklık getirilmiştir. Tersine lojistiğin önündeki engellerden, öneminden, sürdürülebilirlik ve yeşil lojistik ile ilişkisinden ve sahip olduğu ağ yapısından bahsedilmiştir. Daha sonra, katı atık yönetim sürecine ve bu süreci oluşturan bileşenlere değinilerek bu sürecin atıkların etkin bir şekilde yönetilmesine imkan sağlayan tersine lojistik sistemi ile olan ilişkisi açıklanmıştır. Son olarak ise katı atıkları yönetmek için uygulanan tersine lojistik sisteminin içinde yer alan işlemlerin sağladığı kazançları ençoklayan bir model kurulmuş ve kazançların ençoklanması için kurulan model ile değişik varsayımları içeren beş farklı vaka çalışması arasından en uygulanabilir ve en fazla kazanç sağlayan tersine lojistik süreci tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre işletme bünyesinde oluşan atıkların yeniden kullanılabilir seviyede olması ve atıkların yeterli kapasite ile değerlendirilmesi tersine lojistik sistemi ile elde edilen kazancı ençokladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the reverse logistic process that is performed by many enterprises in order to provide economic benefits with an environmentally production and fulfill the necessity of compliance with the law is examined. In this examination the reverse logistic process is approached from the perspective of the efficient and effective management of solid waste which is associated with creating a value from returned and waste products. In the first part of the study, reverse logistics process that have been in the literature since the 1970s is defined and emphasized the importance of reverse logistics; also why the enterprises perform the reverse logistic and why they avoid to perform this process is discussed. After that the reverse logistic is examined with its strategical, tactical and operational aspects in order to understand revaluation of wastes which is the main objective of the effective reverse logistic network in a comprehensive manner. Finally, cost maximization model is designed to manage the waste management costs with reverse logistic process and this model is applied to five cases that have different assumptions and then the results of the cases are assessed. The results show that, if the quantity of reusable wastes is increase and there is a sufficient capacity to process these wastes, the income that is earned by reverse logistic system is maximized.