Acarus silo L.(Acarina , Acaridae)'nun çeşitli besin maddelerinde gelişimi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 35056
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Acarus siro L. (Acarina, Acaridae) 'NUN ÇEŞİTLİ BESİN MADDELERİNDE GELİŞİMİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nihal BAYRAM Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Seval TOROS 1994, Sayfa: 60 Jüri: Prof.Dr. Seval TOROS Prof.Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. Nedim UYGUN Bu araştırma 25±1°C sıcaklık ve %75±5 orantılı nem koşullarında gerçekleştirilmiş ve 7 tane besin maddesi (buğday unu, mısır unu, pirinç unu, buğday nişastası, mısır nişastası, süttozu, ekmek mayası) üzerinde Acarus siro L.'nun biyolojik dönemlerinin gelişme süresi; yumurta açılım oranı; yumurtadan ergine ulaşma oranı; cinsiyet oranı; pre-ovipozlsyon, ovlpozisyon, post-ovipozisyon süreleri; yumurta verimleri ve ergin ömrüne ilişkin bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen verilerle A. siro L-'nun bu besin maddeleri üzerindeki yaşam çizelgeleri hazırlanarak net üreme gücü (Rq), ortalama döl süresi (T) ve doğal artış kapasitesi (rm) hesaplanmıştır. A. siro L. için en uygun besin olarak ekmek mayası bulunmuştur. Bu besin mddesi üzerinde ortalama ergin ömrünü dişi birey 23.73 günde, erkek birey ise 49.47 günde tamamlamıştır. Net üreme gücü (Ro= 97.59 dlşi/dişi/ömür), ortalama döl süresi (To=20.727 gün) ve doğal artış kapasitesi (rm= 0.221 dlşi/dlşl/gün) belirlenmiştir. Denenen besin maddeleri içinde mısır unu, pirinç unu, buğday nişastası ve mısır nişastasının akar tarafından beslenmek için bulunmadığı, bu maddelerin akarın gelişimini geciktirdiği, üreme kapasitesini düşürdüğü tesbit edilmiştir. Buğday unu ve süttozu bu dört besine göre A. siro L.'nun gelişimi ve üremesi için daha uygun bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Acarus siro L" Acaridae, besin maddesi, gelişme süresi, yaşam çizelgesi, net üreme gücü (Ro). ortalama döl süresi (T), doğal artış kapasitesi (rm).
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT Ph. D. Thesis AN INVESTIGATION ON THE DEVELOPMENT OF Acarus siro L. (Acarina, Acaridae) ON VARIOUS PRODUCTS Nihal Bayram Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection Supervisor: Prof.Dr. Seval TOROS 1994, Page : 60 Jury : Prof.Dr. Seval TOROS Prof.Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. Nedim UYGUN This research was conducted at 25±1°C and 75%±5 relative humidity and developmental periods of immature stages; hatching rations; rate of the developmental cycle from egg to adult; sex rations; pre-oviposition, oviposltion post- oviposition periods; fecundity and adult life of Acarus siro L. were obtained on 7 food products (wheat flour, corn flour, rice flour, wheat starch, corn starch, milk powder and yeast). Life tables were made on these 7 foods by using obtained data and estimated net reproduction rates (Ro). mean generation time (T) and intrinsic rates of increase (rm). The most suitable food for Aslro L. was found as yeast. Average adult life were completed as 23.73 days for females and 49.47 days for male of Astro L. on this food. Net reproduction rate (Ro= 97.59 female/female/life), mean generation time (T=20.727 day) and intrinic rate of increase (rm= 0.221 female/female/day) were determined. Among investigated food products found that corn flour, rice flour, wheat starch and corn starch were unsuitable to feed for A. siro L. and these 4 foods prolonged developmental periods and reduced capaslty of reproduction. Wheat flour and milk powder were found more suitable for development and reproduction of A. siro L. than other 4 food products. KEY WORDS : Acarus siro L. Acaridae, food product, developmental period, life table, net reproduction rate (Ro), the mean generation time (T), intrinsic rate of increase (rm).